Son illər ölkəmizdə aparılan sosial islahatların mühüm uğurlarından olan DOST modeli beynəlxalq səviyyədə yüksək qiymət alıb və beynəlxalq mükafatlara, o cümlədən “Avropa üçün yaxşı təcrübə” mükafatlarına layiq görülüb. Artıq Moldova, Özbəkistan və Serbiyada DOST təcrübəsinin tətbiqinə xüsusi maraq göstərilir.
Bu fikirlər Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Agentliyinin Müşahidə Şurasının növbəti iclasında qeyd olunub.
Şuranın sədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin 9 avqust 2018-ci il tarixli Fərmanı ilə ötən dövrdə DOST Agentliyi və Bakı şəhərində, Abşeron və Bərdə rayonlarında 7 DOST Mərkəzi, Zəngilanın Ağalı kəndində “Smart DOST” məntəqəsi, Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin Şuşa filialı, Kəlbəcər DOST məntəqəsi istifadəyə verilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyasının sosial xidmətlərin “bir pəncərə”dən, müasir, çevik və tam şəffaf mexanizmlərlə təqdim olunmasına imkan yaratdığı vurğulanıb. DOST mərkəzlərində ötən dövrdə 3,9 milyon vətəndaşa xidmət göstərildiyi, bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğunun 98,6 faiz olduğu qeyd edilib.
Hazırda ölkənin bütün regionlarının DOST xidmətləri ilə əhatə edilməsi istiqamətində aparılan işlər diqqətə çatdırılıb.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov Agentliyin fəaliyyətinə dair hesabatı təqdim edib. İclasda Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri üzrə görülən işlər, qurumun strateji hədəfləri və prioritet məsələlər müzakirə olunub.

30 октября 2025, 14:39
За последние годы модель DOST, являющаяся одним из важных достижений социальных реформ, проводимых в нашей стране, получила высокую международную оценку и была удостоена ряда международных наград, включая премию "Лучшая практика для Европы". Уже проявляется особый интерес к внедрению опыта DOST в Молдове, Узбекистане и Сербии.
Об этом было отмечено на очередном заседании Наблюдательного совета Агентства DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Председатель Совета, министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев сообщил, что на основании Указа Президента Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года за прошедший период были введены в эксплуатацию Агентство DOST, 7 центров DOST в городе Баку, Абшеронском и Бардинском районах, пункт "Smart DOST" в селе Агалы Зангиланского района, Шушинский филиал Карабахского регионального центра DOST и Кяльбаджарский пункт DOST.
Отмечено, что концепция DOST, инициированная Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, позволила обеспечить предоставление социальных услуг по принципу «единого окна» с использованием современных, гибких и полностью прозрачных механизмов. Подчеркнуто, что за прошедший период центры DOST оказали услуги 3,9 миллионам граждан, а уровень удовлетворённости составил 98,6%.
Было доведено до сведения, что продолжается работа по охвату всех регионов страны услугами DOST.
Председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов представил отчёт о деятельности Агентства. На заседании были обсуждены выполненные работы по направлениям деятельности Агентства, его стратегические цели и приоритетные задачи