DOST Agentliyində “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda təlim keçirilib
DOST Agentliyinin əməkdaşları üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda təlim təşkil olunub. Təlim Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) təşəbbüsü ilə keçirilib.
Tədbir zamanı Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən informasiya əldə etmək hüququ sahəsində beynəlxalq və milli qanunvericiliyin tələbləri barədə ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda, iştirakçılara Müvəkkilin informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunundan irəli gələn öhdəliklərin icrasına nəzarət funksiyaları barədə məlumat təqdim olunub. Qanun pozuntuları aşkarlanacağı təqdirdə Ombudsmanın protokol tərtib etmək səlahiyyətləri də izah edilib.
İnteraktiv xarakter daşıyan təlimdə geniş fikir mübadiləsi aparılıb, qanunun tətbiqi mexanizmləri və digər mövzular üzrə iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

В Агентстве DOST был проведён тренинг на тему "Обеспечение права на доступ к информации"
Для сотрудников Агентства DOST был организован тренинг на тему "Обеспечение права на доступ к информации". Тренинг был проведён по инициативе Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Республики Азербайджан
В ходе мероприятия сотрудники Аппарата Омбудсмена предоставили подробную информацию о требованиях международного и национального законодательства в сфере права на доступ к информации. Участникам также была представлена информация о надзорных функциях Омбудсмена в отношении исполнения обязательств владельцами информации, вытекающих из Закона Азербайджанской Республики "Об информации, её получении и защите". Также были разъяснены полномочия Омбудсмена по составлению протоколов в случае выявления нарушений законодательства
Тренинг прошёл в интерактивном формате, была проведена широкая дискуссия, а вопросы участников по механизмам применения закона и другим темам были отвечены.