Azərbaycanla BƏT arasında “2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı” imzalanıb
Azərbaycan ilə Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) arasında yeni “2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı”nın imzalanması tədbiri olub.
Tədbirdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, BƏT-in Layiqli Əməyə Texniki Dəstək Qrupunun, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə ofisinin direktoru Mixail Puşkin, BƏT-in Azərbaycandakı milli əlaqələndiricisi Yaşar Həmzəyev və b. iştirak ediblər.
Anar Əliyev yeni Ölkə Proqramının Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in məqsədlərindən, habelə BƏT-in layiqli əməyin təşviqi konsepsiyasından irəli gəldiyini bildirib. O, layiqli əmək konsepsiyasının işçilərin əmək hüququ, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial dialoq kimi komponentlərə əsaslandığını qeyd edib.
Ölkə vətəndaşlarının bu prinsiplərə tam cavab verən hüquqlarının Azərbaycan Republikası Konstitusiyasının müddəalarında, habelə ölkəmiz tərəfindən BƏT-in ratifikasiya edilmiş 59 konvensiyası və 1 protokolunda, milli əmək və sosial müdafiə sahəsində qanunvericilikdə dolğun şəkildə təsbit olunduğu bildirilib.
Ötən dövrdə BƏT-lə əməkdaşlıqda Layiqli Əmək üzrə iki Ölkə Proqramının uğurla icra olunduğu, ölkəmizdə Təşkilatın layiqli əməyin təminatına dair prinsiplərinə uyğun məqsədyönlü işlərin aparıldığı vurğulanıb.
Sahib Məmmədov və Məmməd Musayev çıxış edərək, Azərbaycanda layiqli əməyin təmin edilməsi məqsədilə sosial tərəfdaşlar arasında həyata keçirilən birgə və səmərəli fəaliyyəti qeyd ediblər. Onlar BƏT və Azərbaycanda üçtərəflilik prinsipi əsasında fəaliyyət göstərən sosial tərəfdaşlar tərəfindən hazırlanmış “2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı”nın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Mixail Puşkin yeni Ölkə Proqramının ölkəmizin BƏT-lə səmərəli əməkdaşlığının uğurlu davamı olduğunu bildirib.
Daha sonra Anar Əliyev, Sahib Məmmədov, Məmməd Musayev və Mixail Puşkin tərəfindən Ölkə Proqramı imzalanıb. Proqramın əsas məqsədi ölkəmizdə məşğulluğun artırılması, sosial müdafiə, əməyin mühafizəsi, əmək sahəsində beynəlxalq əmək normalarının tətbiqi, sosial dialoq kimi sahələrdə səylərin artırılması yolu ilə layiqli əməyin təminatı üzrə sosial-əmək münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsidir. Bundan əlavə, sənəd Azərbaycanla BƏT arasında səmərəli əməkdaşlığın uğurlu davam etdirilməsi və genişləndirilməsi imkanlarını daha da artıracaq.
Tədbirdən sonra Anar Əliyev və Mixail Puşkin arasında keçirilən görüşdə Azərbaycanla BƏT arasında fəal əməkdaşlığın həyata keçirildiyi vurğulanıb. Ölkəmiz tərəfindən hazırda  Təşkilatın “Əməyin mühafizəsi və sağlamlığının təşviqi çərçivəsi haqqında” Konvensiyasının da ratifikasiya prosesinin  yekunlaşmaqda olduğu qeyd edilib.
Yeni imzalanmış “2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı” üzrə  görüləcək işlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Между Азербайджаном и МОТ был подписан "Страновой программный документ по достойному труду на 2025–2029 годы"
25 ноября 2025, 14:48
Между Азербайджаном и МОТ был подписан
Состоялась церемония подписания новой "Страновой программы по достойному труду на 2025–2029 годы" между Азербайджаном и Международной организацией труда (МОТ).
В мероприятии приняли участие министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев; председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана Сахиб Мамедов; президент Национальной конфедерации предпринимательских (работодателей) организаций Азербайджанской Республики Мамед Мусаев; директор Группы технической поддержки по достойному труду и офиса МОТ по странам Восточной Европы и Центральной Азии Михаил Пушкин; национальный координатор МОТ в Азербайджане Яшар Гамзаев и другие.
Анар Алиев отметил, что новая Страновая программа исходит из целей "Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития", утверждённых распоряжением Президента Ильхама Алиева, а также из концепции продвижения достойного труда МОТ. Он подчеркнул, что концепция достойного труда основывается на таких компонентах, как трудовые права работников, занятость, социальная защита и социальный диалог.
Было отмечено, что права граждан, полностью соответствующие этим принципам, полноценно закреплены в положениях Конституции Азербайджанской Республики, а также в 59 конвенциях и 1 протоколе МОТ, ратифицированных нашей страной, и в национальном законодательстве в области труда и социальной защиты.
Подчёркивалось, что две предыдущие Страновые программы по достойному труду были успешно реализованы в сотрудничестве с МОТ, и в стране проводилась целенаправленная работа в соответствии с принципами Организации по обеспечению достойного труда.
Выступая на мероприятии, Сахиб Мамедов и Мамед Мусаев отметили совместную и эффективную деятельность социальных партнёров по обеспечению достойного труда в Азербайджане. Они подчеркнули важность "Страновой программы по достойному труду на 2025–2029 годы", подготовленной МОТ и социальными партнёрами Азербайджана на основе принципа трипартизма.
Михаил Пушкин заявил, что новая Страновая программа является успешным продолжением эффективного сотрудничества Азербайджана с МОТ.
После этого Страновая программа была подписана Анаром Алиевым, Сахибом Мамедовым, Мамедом Мусаевым и Михаилом Пушкиным. Основная цель Программы — дальнейшее развитие социально-трудовых отношений, направленных на обеспечение достойного труда в стране, путём активизации усилий в таких областях, как занятость, социальная защита, охрана труда, применение международных трудовых норм и социальный диалог. Кроме того, документ ещё больше расширит возможности успешного продолжения и укрепления эффективного сотрудничества Азербайджана с МОТ.
В ходе встречи, прошедшей после мероприятия между Анаром Алиевым и Михаилом Пушкиным, было подчеркнуто, что между Азербайджаном и МОТ осуществляется активное сотрудничество. Также было отмечено, что процесс ратификации нашей страной Конвенции МОТ «О рамочной политике в области охраны труда и здоровья» близится к завершению.
Состоялся обмен мнениями относительно работ, которые будут выполнены в рамках новой "Страновой программы по достойному труду на 2025–2029 годы".