Əmək miqrasiyası kvotasına dair təkliflər müzakirə edilib
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyevin sədrliyi ilə “Əmək miqrasiyası kvotasının müəyyən edilməsi üçün təkliflərin hazırlanması və bu sahədəki işin əlaqələndirilməsi üzrə Komissiya”nın növbəti iclası olub.
2025-ci il üçün təsdiqlənmiş əmək miqrasiyası kvotasından istifadə vəziyyətinin nəzərdən keçirildiyi iclasda 2026-cı il üçün hazırlanmış əmək miqrasiyası kvotasına dair təkliflər aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrindən ibarət Komissiya üzvləri ilə birgə müzakirə edilib.
Anar Əliyev Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu sosial-iqtisadi siyasətinin nailiyyətlərindən biri kimi ölkəmizin əmək bazarında davamlı xarakter alan inkişaf meyillərini diqqətə çatdırıb. Qeyd edilib ki, işəgötürənlərin müasir peşə və ixtisaslara malik işçilərə olan tələbləri, habelə ölkə iqtisadiyyatında yaranan çoxsahəlilik, ixtisaslı işçi qüvvəsi ilə bağlı təhlillər, əmək bazarı ilə bağlı proqnozlar əsasında gələn il üçün əmək miqrasiyası kvotasına dair təkliflər hazırlanıb.
Əmək bazarına daxil olan ixtisaslı kadrların sayı hər il artır, eyni zamanda işçi qüvvəsinin bacarıqlarının və rəqabətədavamlılığının artırılması üçün məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Bu baxımdan, ölkə iqtisadiyyatının işçi qüvvəsinə olan tələbatının yerli əmək ehtiyatları hesabına ödənilməsi prinsipi əsas götürülür. Eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən geniş tikinti-quruculuq işləri ilə yanaşı, son illərdə bərpa olunan enerji istehsalı ilə bağlı yeni layihələrin icrası yüksək ixtisaslı mütəxəssislərə tələbatı artırır.
2026-cı il üçün əmək miqrasiyası kvotasına dair təkliflər, eyni zamanda 2025-ci ilin təsdiq olunmuş əmək miqrasiyası kvotasına nəzərdə tutulan dəyişikliklərlə bağlı təkliflər müzakirə edilib. Qeyd edilən təkliflərin baxılmaq üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim olunması qərara alınıb.

Были обсуждены предложения по квоте трудовой миграции
Под председательством министра труда и социальной защиты населения Анарa Алиева состоялось очередное заседание "Комиссии по подготовке предложений для определения квоты трудовой миграции и координации работы в этой сфере".
На заседании, на котором был рассмотрен уровень использования утверждённой квоты трудовой миграции на 2025 год, были обсуждены предложения, подготовленные по квоте трудовой миграции на 2026 год, совместно с членами Комиссии, состоящей из представителей соответствующих государственных органов.
Анар Алиев отметил устойчивые тенденции развития на рынке труда страны как одно из достижений успешной социально-экономической политики Президента Ильхама Алиева. Было подчеркнуто, что предложения по квоте трудовой миграции на следующий год подготовлены на основе потребности работодателей в работниках с современными профессиями и специальностями, растущей многопрофильности экономики, анализа по квалифицированной рабочей силе и прогнозов, связанных с рынком труда.
Количество квалифицированных кадров, входящих на рынок труда, увеличивается с каждым годом, а также реализуются целенаправленные меры по повышению навыков и конкурентоспособности рабочей силы. В этом контексте принцип обеспечения потребности экономики страны в рабочей силе за счёт местных трудовых ресурсов остаётся приоритетным. Одновременно обширные строительные и восстановительные работы на освобождённых территориях, а также новые проекты в области возобновляемой энергетики, реализуемые в последние годы, увеличивают спрос на высококвалифицированных специалистов.
Были обсуждены предложения по квоте трудовой миграции на 2026 год, а также предложения по изменениям в утверждённую квоту трудовой миграции на 2025 год. Было решено представить указанные предложения на рассмотрение Кабинету Министров.