Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
12 dekabr 2025, 14:04
Bu gün Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin kollektivi Fəxri xiyabanda müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin  memarı və qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyub. Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət edilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar Nazirlikdə tədbir keçirilib. Ulu Öndərin işıqlı xatirəsi dərin hörmət və böyük ehtiramla yad edilib.
Nazir Anar Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulması və möhkəmləndirilməsi, ölkəmizin bütün sahələrdə inkişafı və dünya birliyində layiqli yer tutması üçün misilsiz tarixi xidmətlərini, hələ 1969-82-ci illərdə respublikamızın bütün sahələrdə dinamik inkişafını təmin etdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev xalqın çağırışı ilə 1993-cü ilin iyun ayında yenidən Azərbaycanın rəhbərliyinə qayıdaraq, ölkəmizi dövlət müstəqilliyinin itirilməsi təhlükəsindən, vətəndaş qarşıdurmasından, bütün sahələri bürümüş ağır böhrandan, xaosdan xilas edərək, üzunmüddətli inkişaf yoluna çıxarıb.
Ölkəmizin sosial inkişaf strategiyasını formalaşdıran Ulu Öndərin sosial sahəyə xüsusi diqqət və qayğısı nəticəsində sosial müdafiə sisteminin gücləndirilməsi istiqamətində atılan mühüm addımlar, 1995-2003-cü illərdə orta aylıq real əməkhaqqının 5,1 dəfə, orta aylıq nominal əməkhaqqının 6 dəfədən çox, pensiya və müavinətlərin orta aylıq məbləğinin 8 dəfə artdığı diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilən dövrdə həmçinin, MDB-də ilk dəfə olaraq Azərbaycanda yeni sosial-iqtisadi münasibətlər dövrünə uyğun Əmək Məcəlləsinin və Demoqrafik İnkişaf Konsepsiyasının, “Məşğulluq haqqında” Qanunun, habelə sosial sahənin inkişafı ilə bağlı bir sıra qanunvericilik aktlarının qəbul edildiyi, həssas qrupların diqqət və qayğı ilə əhatə olunmaları üçün mühüm sosial proqramlara başlandığı qeyd edilib.
Bildirilib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müdrik və uzaqgörən siyasətinin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən yüksək səviyyədə davam etdirilməsi Azərbaycanın bütün sahələrdə dinamik inkişafını təmin edib. 2020-ci ildə isə Azərbaycan möhtəşəm tarixi Zəfər zirvəsinə yüksəlib, Ordumuz Vətən müharibəsində şanlı tarix yazaraq, torpaqlarımızı Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən işğalından azad edib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edilib.
Eyni zamanda, dövlətimizin başçısının tapşırıqları əsasında sosial müdafiə və aktiv məşğulluq proqramları da dəfələrlə genişlənib. Təkcə 2018-2025-ci illərdə 4 milyondan çox vətəndaşı əhatə edən 5 sosial islahat paketi icra olunub, bu islahatlar üçün 7,6 milyard manat əlavə illik vəsait ayrılıb, sosial ödənişlərdə ciddi artımlar edilib.
Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sosial sahəyə xüsusi diqqət və qayğısından bəhs edən filmin nümayişi ilə davam edib.

Сегодня коллектив Министерства труда и социальной защиты населения посетил Аллею почётного захоронения, где возложил цветы к могиле Общенационального лидера, архитектора и основателя современного независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева. Также была посещена могила выдающегося учёного-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой.
В связи с Днём памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева в Министерстве было проведено памятное мероприятие. Светлая память Улу Өндера была почтена с глубоким уважением и большим почтением.
Министр Анар Алиев отметил беспрецедентные исторические заслуги Общенационального лидера Гейдара Алиева в деле создания и укрепления современного независимого Азербайджанского государства, всестороннего развития страны и обеспечения её достойного места в мировом сообществе, а также подчеркнул, что в 1969–1982 годах было обеспечено динамичное развитие всех сфер республики. Было отмечено, что, вернувшись по призыву народа к руководству Азербайджаном в июне 1993 года, Общенациональный лидер спас страну от угрозы утраты государственной независимости, гражданского противостояния, глубокого кризиса и хаоса, охвативших все сферы, и вывел её на путь долгосрочного развития.
Было подчеркнуто, что благодаря особому вниманию и заботе Улу Өндера к социальной сфере, являющейся основой стратегии социального развития страны, были предприняты важные шаги по укреплению системы социальной защиты. В частности, в 1995–2003 годах средняя месячная реальная заработная плата увеличилась в 5,1 раза, средняя месячная номинальная заработная плата — более чем в 6 раз, а средний размер пенсий и пособий — в 8 раз. В указанный период в Азербайджане впервые среди стран СНГ были приняты Трудовой кодекс, Демографическая концепция развития, Закон "О занятости", а также ряд законодательных актов, направленных на развитие социальной сферы, и были запущены важные социальные программы для охвата уязвимых групп населения вниманием и заботой.
Было отмечено, что мудрая и дальновидная политика Общенационального лидера Гейдара Алиева на высоком уровне продолжена Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым, что обеспечило динамичное развитие страны во всех сферах. В 2020 году Азербайджан достиг величественной исторической Победы — Вооружённые силы страны, вписав славную страницу в историю в ходе Отечественной войны, освободили территории от почти 30-летней оккупации Армении, полностью восстановив территориальную целостность и суверенитет страны.
В то же время, в соответствии с поручениями главы государства, программы социальной защиты и активной занятости неоднократно расширялись. Только в 2018–2025 годах было реализовано 5 пакетов социальных реформ, охвативших более 4 миллионов граждан, на реализацию которых было выделено дополнительно 7,6 млрд манатов ежегодных средств, обеспечены значительные увеличения социальных выплат.
Мероприятие продолжилось показом фильма, посвящённого особому вниманию и заботе Общенационального лидера Гейдара Алиева к социальной сфере.