E-sosial platformasında süni intellekt əsaslı “I-Dost” rəqəmsal köməkçi xidməti tətbiq olunub
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin e-Sosial portalında vətəndaşlara xidmət keyfiyyətinin artırılması məqsədilə süni intellekt əsaslı “I-Dost” rəqəmsal köməkçi xidməti istifadəyə verilib.
Platformanın əsas səhifəsində yerləşən “I-Dost” bölməsi vasitəsilə vətəndaşlar saytın  menyusunda axtarış aparmadan, sadəcə istəklərini yazmaqla müvafiq elektron xidmətlərə birbaşa keçid edə və ya həmin xidmətlər barədə ətraflı məlumatlana bilirlər. Məsələn, “Pensiyamı yoxlamaq istəyirəm” və ya “Elektron arayış almalıyam” kimi sorğular əsasında süni intellekt istifadəçini saniyələr ərzində uyğun xidmətə yönləndirir.
“I-Dost” vətəndaşların pensiya təminatı, sosial ödənişlər, əlillik, arayışların əldə olunması və digər sosial xidmətlərlə bağlı suallarını operativ şəkildə cavablandırmaq imkanına malikdir. İstifadəçilər suallarını sərbəst formada yazaraq lazımi məlumatları və xidmət linklərini əldə edə bilirlər.
Sistemin mühüm üstünlüklərindən biri vətəndaşlarla qarşılıqlı əlaqə mexanizminin mövcudluğudur. Süni intellektin təqdim etdiyi cavabların keyfiyyətinin artırılması məqsədilə xüsusi qiymətləndirmə funksiyası yaradılıb. İstifadəçilər cavabları ulduzlarla qiymətləndirə, həmçinin rəy və təkliflərini bölüşərək sistemin daha da təkmilləşdirilməsinə töhfə verə bilərlər.

На портале e-Social Министерства труда и социальной защиты населения запущена цифровая служба помощника "I-Dost", основанная на искусственном интеллекте, с целью повышения качества обслуживания граждан.
Через раздел "I-Dost", расположенный на главной странице платформы, граждане могут напрямую получить доступ к соответствующим электронным услугам или ознакомиться с подробной информацией о них, не просматривая меню сайта, а просто введя свой запрос. Например, по запросам "Я хочу проверить свою пенсию" или "Мне нужна электронная справка" искусственный интеллект направляет пользователя к соответствующей услуге за считанные секунды.
"I-Dost" способен оперативно отвечать на вопросы граждан, касающиеся пенсионного обеспечения, социальных выплат, инвалидности, получения справок и других социальных услуг. Пользователи могут свободно задавать вопросы и получать необходимую информацию вместе с ссылками на услуги.
Одним из ключевых преимуществ системы является наличие механизма взаимодействия с гражданами. Для повышения качества ответов, предоставляемых искусственным интеллектом, создана специальная функция оценки. Пользователи могут оценивать ответы с помощью звезд, а также делиться своими отзывами и предложениями, способствуя дальнейшему совершенствованию системы.