DOST Agentliyi 3 istiqamət üzrə ISO sertifikatlarına layiq görülüb
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat (DOST) Agentliyi 3 istiqamət üzrə ISO sertifikatlarına layiq görülüb.
Agentlik Böyük Britaniyanın “GCL International” sertifikatlaşdırma təşkilatı tərəfindən ISO 9001:2015 (Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi), ISO 10002:2018 (Müştəri məmnunluğunun təmin edilməsi və şikayətlərin idarəedilməsi), həmçinin Türkiyənin “MSC” sertifikatlaşdırma təşkilatı tərəfindən ISO 37001:2025 (Korrupsiyaya qarşı idarəetmə sistemi) üzrə bütün mərhələləri uğurla keçib.
Proseslərə hazırlıq və standartların tətbiq edilməsinə Agentliyin müxtəlif struktur bölmələrinin işçi heyəti cəlb edilib. Standartlar Agentlikdə İnteqrəedilmiş Menecment Sistemi olaraq tətbiq olunub. Qeyd edilən istiqamətlər üzrə keçirilən audit zamanı Agentliyin fəaliyyətində heç bir uyğunsuzluq aşkarlanmayıb və bu səbəbdən beynəlxalq sertifikatlara layiq görülüb.
“GCL International” idarəetmə sistemləri üzrə audit və sertifikatlaşdırma sahəsində ixtisaslaşmış beynəlxalq qurumdur və təqdim etdiyi sertifikatlar Böyük Britaniyanın rəsmi akkreditasiya orqanı olan “UKAS” tərəfindən təsdiq olunur.
ISO sertifikatları 2028-ci ilin sonunadək etibarlı hesab edilir. Bu standartların tətbiqi DOST Agentliyi və “DOST” mərkəzlərinin işini daha da yaxşılaşdırmağa, xidmət keyfiyyətini yüksəltməyə imkan verəcək.
Qeyd edək ki, DOST Agentliyi 2022-ci ildə LRQA sertifikatlaşdırma təşkilatı tərəfindən 4 istiqamət üzrə ISO sertifikatlarına layiq görülüb.

Агентство DOST удостоено сертификатов ISO по трём направлениям
Агентство устойчивого и оперативного социального обеспечения (DOST), находящееся в подчинении Министерства труда и социальной защиты населения, удостоено сертификатов ISO по трём направлениям.
Агентство успешно прошло все этапы сертификации по стандартам ISO 9001:2015 (Система менеджмента качества) и ISO 10002:2018 (Обеспечение удовлетворенности клиентов и управление жалобами), проведённой британской сертификационной организацией "GCL International", а также по стандарту ISO 37001:2025 (Система менеджмента противодействия коррупции), проведённой турецкой сертификационной организацией "MSC".
К процессу подготовки и внедрения стандартов были привлечены сотрудники различных структурных подразделений Агентства. Стандарты внедрены в Агентстве как Интегрированная система менеджмента. В ходе аудита по указанным направлениям в деятельности Агентства не было выявлено каких-либо несоответствий, в связи с чем ему были присуждены международные сертификаты.
"GCL International" является международной организацией, специализирующейся на аудите и сертификации систем менеджмента, а выдаваемые ею сертификаты подтверждаются официальным органом аккредитации Великобритании — "UKAS".
Сертификаты ISO действительны до конца 2028 года. Внедрение данных стандартов позволит дальнейшим образом улучшить деятельность Агентства DOST и центров "DOST", а также повысить качество предоставляемых услуг.
Отметим, что в 2022 году Агентство DOST было удостоено сертификатов ISO по четырём направлениям сертификационной организацией LRQA.