Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Ağdam rayonunda Ağdam və Tərtər rayonlarının sakinlərini qəbul edib.
Qəbuldan əvvəl Anar Əliyev və Ağdam Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Vaqif Həsənov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət ediblər.
Qəbul zamanı vətəndaşlar məşğulluq, əlillik, mənzil təminatı, sosial xidmət və s. məsələlərlə bağlı müraciət ediblər. Müraciət edənlər sırasında şəhid ailələrinin üzvləri və müharibə iştirakçıları da olub. Hər bir müraciət fərdi qaydada araşdırılıb və nəticəsinə uyğun tədbirlər görülüb.
Sorğu xarakterli müraciətlərlə bağlı qanunvericiliyə uyğun izahatlar verilib. Vətəndaşlar müraciətləri əsasında aktiv məşğulluq proqramlarına, habelə özünüməşğulluq proqramına, sosial xidmətlərə cəlb edilmələri üçün qeydiyyata alınıblar.
Özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində Ağdam rayon sakinləri İdriszadə Ülvi Şəhriyar oğlu və Rzayeva Esmira Abil qızı üçün qurulmuş kiçik təsərrüfatlara baxış keçirilib. Proqramın dəstəyi ilə Ülvi İdriszadə üçün avtoçilingər xidmətləri, Esmira Rzayeva üçün isə un məmulatları istehsalı üzrə kiçik təsərrüfatlar qurulub. Hər iki proqram iştirakçısı işsiz və işaxtaran şəxslərin kiçik biznesə çıxışına imkan yaradılması üçün göstərilən dəstəyə görə Prezident cənab İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, ötən dövrdə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində Ağdam rayonunda 2600-dək şəxs üçün kiçik təsərrüfatlar qurulub.
Nazirlik tərəfindən Ağdam rayonunda yaradılan İxtisaslaşmış Sosial Xidmət Mərkəzinə də baxış keçirilib. Hazırda Mərkəzdə əlilliyi olan və digər həssas kateqoriyalardan olan 36 uşağa psixoloji, pedoqoji, loqopedik və aktiv terapiya xidmətləri göstərilir. Uşaqların valideynləri üçün qrup terapiyaları və təlimlər də təşkil olunur.

Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев провёл приём граждан Агдамского и Тертерского районов в Агдаме.
Перед приёмом Анар Алиев совместно с главой Исполнительной власти Агдамского района Вагифом Гасановым посетили памятник Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
В ходе приёма граждане обратились по вопросам занятости, инвалидности, обеспечения жильём, социальных услуг и другим темам. Среди обратившихся были также члены семей шехидов и участники войны. Каждое обращение было рассмотрено в индивидуальном порядке, и по его результатам были приняты соответствующие меры.
По обращениям справочного характера гражданам были даны разъяснения в соответствии с действующим законодательством. По итогам приёма граждане были зарегистрированы для привлечения к активным программам занятости, а также к программе самозанятости и социальным услугам.
В рамках программы самозанятости был проведён осмотр малых хозяйств, созданных для жителей Агдамского района — Идрисзаде Ульви Шахрияр оглу и Рзаевой Эсмиры Абил кызы. При поддержке программы для Ульви Идрисзаде было создано малое хозяйство в сфере автослесарных услуг, а для Эсмиры Рзаевой — в сфере производства мучных изделий. Оба участника программы выразили благодарность Президенту господину Ильхаму Алиеву за оказанную поддержку в обеспечении доступа безработных и ищущих работу лиц к малому бизнесу.
Отмечено, что за прошедший период в рамках программы самозанятости в Агдамском районе было создано около 2600 малых хозяйств.
Также был осуществлён осмотр Специализированного центра социальных услуг, созданного Министерством в Агдамском районе. В настоящее время в Центре 36 детям с инвалидностью и другим уязвимым категориям предоставляются психологические, педагогические, логопедические и активные терапевтические услуги. Для родителей детей также организуются групповые терапии и обучающие тренинги.