Tərtərdə DOST filialı fəaliyyətə başladı
DOST xidmətləri şəbəkəsinin ölkə boyu genişləndirilməsi istiqamətində növbəti addım olaraq Tərtər rayonunda Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin DOST filialı fəaliyyətə başlayıb.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Tərtər Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov filialda yaradılan şəraiti və xidmətlərin göstərilməsi prosesini nəzərdən keçiriblər.
Anar Əliyev bildirib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 2018-ci il 9 avqust tarixli Fərmanı ilə DOST Agentliyi və DOST mərkəzlərinin yaradılması son illər ölkəmizdə aparılan sosial islahatların mühüm nailiyyətlərindən biridir. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası əsasında dövlət sosial xidmətləri “bir pəncərə”dən, müasir, çevik, şəffaf, vətəndaş məmnunluğuna uyğun təqdim edilir.
Qeyd edilib ki, DOST xidmətləri şəbəkəsi daim genişlənir və bu şəbəkə artıq Tərtər rayonunu da əhatə edir. Ümumilikdə indiyədək Bakı və bölgələrimizdə 7 DOST Mərkəzi, 2 DOST filialı, “Smart DOST” xidmət məntəqəsi, 2 DOST məntəqəsi istifadəyə verilib.
Hazırda Naxçıvan, Quba, Sabirabad, Sumqayıt, Gəncə və Masallıda da DOST mərkəzlərinin, habelə bir sıra bölgələrdə DOST filiallarının yaradılması üçün layihə, təmir-tikinti işləri aparılır.
Nazir yeni filialda daim DOST konsepsiyası əsas tutulmaqla yüksək səviyyədə xidmətlərin göstərilməsi, sakinlərin müraciətlərində əksini tapan məsələlərin həlli işlərinin vətəndaş məmnunluğuna uyğun yerinə yetirilməsi, həmçinin məşğulluğunun təmin edilməsi üçün müraciət edən vətəndaşların aktiv məşğulluq proqramlarına cəlb edilmələri və s. barədə tapşırıqlar verib.
Tərtər DOST filialının 2 mərtəbədən ibarət binası modern və konstruktivlik elementləri ilə müasir üslubda layihələndirilib. Burada gün ərzində orta hesabla 80-dək vətəndaşın qəbulu nəzərdə tutulur.

В рамках очередного шага по расширению сети услуг DOST по всей стране в Тертерском районе начал деятельность филиал DOST Карабахского регионального DOST-центра.
Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев и глава Исполнительной власти Тертерского района Мустаким Мамедов ознакомились с созданными в филиале условиями и процессом предоставления услуг.
Анар Алиев отметил, что создание Агентства DOST и DOST-центров Указом Президента господина Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года является одним из важных достижений социальных реформ, проводимых в стране в последние годы. В рамках концепции DOST, инициированной Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, государственные социальные услуги предоставляются по принципу "одного окна" — в современном, гибком, прозрачном формате, ориентированном на удовлетворённость граждан.
Было отмечено, что сеть услуг DOST постоянно расширяется и теперь охватывает также Тертерский район. В целом на сегодняшний день в Баку и регионах страны введены в эксплуатацию 7 DOST-центров, 2 филиала DOST, сервисный пункт "Smart DOST" и 2 DOST-пункта.
В настоящее время ведутся проектные, ремонтно-строительные работы по созданию DOST-центров в Нахчыване, Губе, Сабирабаде, Сумгаите, Гяндже и Масаллы, а также филиалов DOST в ряде других регионов.
Министр дал поручения обеспечить в новом филиале предоставление услуг на высоком уровне с постоянным соблюдением концепции DOST, эффективное решение вопросов, отражённых в обращениях граждан, в соответствии с принципами гражданской удовлетворённости, а также вовлечение граждан, обратившихся по вопросам трудоустройства, в активные программы занятости и другие направления.
Здание Тертерского филиала DOST состоит из двух этажей и спроектировано в современном стиле с использованием модернизированных и конструктивных элементов. Предусматривается приём в среднем до 80 граждан в день.