DOST Agentliyinin Müşahidə Şurası növbəti iclasını keçirib.
Yeni DOST mərkəzlərinin, filial və məntəqələrinin yaradılması bu il də əsas hədəflər sırasındadır və DOST xidmətləri şəbəkəsinin ölkə boyu genişləndirilməsi istiqamətində cari ildə növbəti addımlar atılacaq.
Bu barədə DOST Agentliyinin Müşahidə Şurasının iclasında bildirilib. Şuranın sədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev vurğulayıb ki, Prezident cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən son illər aparılan sosial islahatların mühüm nailiyyətlərindən biri olan DOST modeli dövlət sosial xidmətlərinin “bir pəncərə”dən, innovativ yanaşmalar əsasında, çevik və tam şəffaf şəkildə göstərilməsini təmin edir. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası mötəbər beynəlxalq qurumlar tərəfindən xüsusi mükafatlara layiq görülüb və bu gün bir sıra ölkələr DOST təcrübəsinə böyük maraq göstərirlər.
Qeyd edilib ki, 2019-cu ildən Bakı və bölgələrimizdə 7 DOST Mərkəzi, 2 DOST filialı, “Smart DOST” məntəqəsi və 2 DOST məntəqəsi istifadəyə verilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizə köçürülən sakinlərin də DOST xidmətlərindən faydalanması üçün Qarabağ Regional DOST Mərkəzi, habelə Zəngilanda “Smart DOST” məntəqəsi, Şuşa və Tərtərdə DOST filialları, Kəlbəcər və Füzulidə DOST məntəqələri açılıb.
DOST mərkəzlərində ötən dövrdə 4,2 milyon vətəndaşa xidmət göstərildiyi, xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsinin 98,8 faiz olduğu diqqətə çatdırılıb. Hazırda Naxçıvan, Quba, Sabirabad, Sumqayıt, Gəncə və Masallıda da DOST mərkəzlərinin, habelə bir sıra bölgələrdə DOST filallarının yaradılması üçün layihə, təmir-tikinti işlərinin davam etdirildiyi qeyd edilib.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov Agentliyin və tabeli qurumların ötən ilki fəaliyyəti və 2026-cı il üzrə strateji hədəflərinə dair məlumat verib. İclasda DOST xidmətləri sahəsində görülən işlər və qarşıda duran hədəflər müzakirə olunub.

Наблюдательный совет агентства "DOST" провел свое очередное заседание.
Создание новых центров, филиалов и пунктов DOST остается одной из ключевых задач на этот год, и в текущем году будут предприняты дальнейшие шаги по расширению сети услуг DOST по всей стране.
Об этом было сообщено на заседании Наблюдательного совета агентства DOST. Председатель Совета, министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев подчеркнул, что модель DOST, являющаяся одним из важных достижений социальных реформ последних лет и реализуемая по поручению Президента Ильхама Алиева, обеспечивает предоставление государственных социальных услуг через "единое окно" на основе инновационных подходов, оперативно и полностью прозрачно. Концепция DOST, инициированная первой вице-президентом Мехрибан Алиевой, была отмечена престижными наградами авторитетных международных организаций, и сегодня многие страны проявляют большой интерес к опыту DOST.
Отмечено, что с 2019 года в Баку и регионах были открыты 7 Центров DOST, 2 филиала DOST, пункт "Smart DOST" и 2 пункта DOST. Для того чтобы жители, переселенные в освобожденные территории, также могли пользоваться услугами DOST, были созданы Карабахский региональный центр DOST, пункт "Smart DOST" в Зангилане, филиалы DOST в Шуше и Тертере, а также пункты DOST в Кельбаджаре и Физули.
Подчеркнуто, что центры DOST за прошедший период обслужили 4,2 миллиона граждан, уровень удовлетворенности услугами составил 98,8%. В настоящее время продолжаются проекты и ремонтно-строительные работы по созданию центров DOST в Нахичевани, Кубе, Сабирабаде, Сумгаите, Гяндже и Масаллы, а также филиалов DOST в ряде других регионов.
Председатель Правления агентства «DOST» Фарид Мамедов представил информацию о деятельности Агентства и подведомственных учреждений в прошлом году и стратегических целях на 2026 год. На заседании обсуждались работы в сфере услуг DOST и стоящие впереди задачи.