Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Zaur Rafik oğlu Əliyev əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini təyin edilib.
Zaur Əliyev 1981-ci ildə anadan olub.
1997-2000-ci illərdə “Cambridge Regional College”də (Böyük Britaniya) orta, 2000-2003-cü illərdə “East Anglia” Universitetində (Böyük Britaniya) mühasibat və maliyyə ixtisası üzrə ali təhsil alıb.
2003-2009-ci illərdə “Ernst & Young” şirkətinin Almatı, Bakı, London şəhərlərindəki ofislərində, 2010-2015-ci illərdə “PAŞA Holdinq” MMC-də və “PAŞA Sığorta” ASC-də müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. 2015-ci ildən İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru olub.
Hazırkı vəzifəsinə qədər İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsində çalışıb.
18 yanvar 2025-ci il tarixində növbəti 4 il müddətinə Azərbaycan Üzgüçülük Federasiyasının prezidenti seçilib.

Распоряжением президента Ильхама Алиева Заур Рафик оглы Алиев назначен заместителем министра труда и социальной защиты населения.
Заур Алиев родился в 1981 году.
В 1997–2000 годах он получил среднее образование в Cambridge Regional College (Великобритания), а в 2000–2003 годах — высшее образование по специальности "бухгалтерский учет и финансы" в Университете Восточной Англии (Великобритания).
В 2003–2009 годах работал в офисах компании Ernst & Young в Алматы, Баку и Лондоне. В 2010–2015 годах занимал различные должности в PASHA Holding LLC и PASHA Sığorta ОАО. С 2015 года являлся директором Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию.
До назначения на текущую должность занимал пост председателя правления Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию.