Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyinin nümayəndə heyəti Xorvatiyanın paytaxtı Zaqreb şəhərində səfərdə olub.
Məqsəd sosial xidmətlər, məşğulluq və könüllülük sahələrində innovasiyanın və qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması olub.
Səfər çərçivəsində Xorvatiya Məşğulluq Xidməti, Əlilliyi olan şəxslərin peşə reabilitasiyası və məşğulluğu üzrə müəssisə, Zaqreb Şəhər Administrasiyası, Sosial İş üzrə Agentlik, eləcə də ZİCER İnnovasiya Mərkəzində, Zaqreb Könüllülər Mərkəzində görüşlər keçirilib.
Görüşlər zamanı sosial sahədə xidmətlərin inkişafı və inteqrasiyası, inklüziv məşğulluq modelləri, ömürboyu karyera yönümü, eləcə də dövlət dəstəyi ilə innovasiya və startap ekosisteminin inkişafı istiqamətində faydalı təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Sosial xidmətlərin daha çevik, inklüziv və vətəndaş yönümlü təşkili sahəsində gələcək ikitərəfli əməkdaşlıq istiqamətləri müəyyən edilib.

Делегация Агентства DOST посетила Хорватию
Делегация Агентства DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения посетила столицу Хорватии — город Загреб.
Целью визита было изучение инноваций и передового международного опыта в сферах социальных услуг, занятости и волонтёрства, а также исследование возможностей сотрудничества.
В рамках визита состоялись встречи со Службой занятости Хорватии, учреждением по профессиональной реабилитации и занятости лиц с инвалидностью, Администрацией города Загреба, Агентством по социальной работе, а также в Инновационном центре ZICER и Волонтёрском центре Загреба.
В ходе встреч состоялся полезный обмен опытом по вопросам развития и интеграции социальных услуг, моделей инклюзивной занятости, непрерывной профориентации, а также развития инновационной и стартап-экосистемы при государственной поддержке.
Были определены перспективные направления дальнейшего двустороннего сотрудничества в области организации более гибких, инклюзивных и ориентированных на граждан социальных услуг.