Prezident İlham Əliyevin yeni Sərəncamına əsasən İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarına və sənəddə nəzərdə tutulan digər şəxslərə birdəfəlik maddi yardım ödəniləcək
24 aprel 2026, 15:23
Sərəncam ümumilikdə 2 minə yaxın şəxsə şamil olunacaq.
Prezident İlham Əliyevin yeni “1941–1945-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsində iştirak etmiş şəxslərə, həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə birdəfəlik maddi yardım verilməsi haqqında” Sərəncamı həmin kateqoriyalara aid vətəndaşlara növbəti yüksək diqqət və qayğını ifadə edir.
Sərəncama əsasən, İkinci Dünya müharibəsində Qələbənin 81-ci ildönümü ilə əlaqədar həmin müharibənin iştirakçılarına 2750 manat birdəfəlik maddi yardım ödəniləcək.
İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, həmin dövrdə arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə, İkinci Dünya müharibəsi illərində döyüş cəbhələrinin arxa hüdudları, yaxud döyüşən donanmaların əməliyyat zonaları daxilində ordunun və donanmanın mənafeyi üçün tapşırıqları yerinə yetirmiş xüsusi birləşmələrin işçilərinə, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Leninqrad şəhərinin müdafiəsinə görə müvafiq medal və döş nişanı ilə təltif edilmiş şəxslərə, habelə Leninqrad şəhərinin mühasirəsi iştirakçılarına isə 1500 manat məbləğində birdəfəlik maddi yardım veriləcək.
Sərəncamın ümumilikdə 2 minə yaxın şəxsə şamil olunacağı gözlənilir ki, onlardan 13-ü İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarıdır.
Birdəfəlik maddi yardımların verilməsi üçün Sərəncamla Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan 3 milyon manat vəsait ayrılıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən birdəfəlik maddi yardımlar İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarının və digər müvafiq şəxslərin bank hesablarına köçürüləcək.

В целом Распоряжение охватит около 2 тысяч человек.
Новое Распоряжение Президента Ильхама Алиева "О предоставлении единовременной материальной помощи лицам, участвовавшим во Второй мировой войне 1941–1945 годов, вдовам погибших или впоследствии умерших участников войны, а также лицам, награждённым орденами и медалями за самоотверженный труд в тылу", отражает очередное проявление высокого внимания и заботы государства о данных категориях граждан.
Согласно Распоряжению, в связи с 81-й годовщиной Победы во Второй мировой войне участникам войны будет выплачена единовременная материальная помощь в размере 2750 манатов.
Вдовам погибших или впоследствии умерших участников войны, лицам, награждённым орденами и медалями за самоотверженный труд в тылу в годы войны, работникам специальных формирований, выполнявших задачи в интересах армии и флота в пределах прифронтовых зон или в оперативных районах боевых флотов, а также лицам, награждённым медалью и нагрудным знаком за оборону Ленинграда и участникам блокады Ленинграда, будет выплачена единовременная материальная помощь в размере 1500 манатов.
Ожидается, что Распоряжение охватит около 2 тысяч человек, из которых 13 являются непосредственными участниками Второй мировой войны.
Для осуществления выплат из резервного фонда Президента Азербайджанской Республики, предусмотренного в государственном бюджете на 2026 год, выделено 3 миллиона манатов.
Единовременная материальная помощь будет перечислена Министерством труда и социальной защиты населения на банковские счета участников войны и других соответствующих лиц.