DOST Agentliyinin icra etdiyi Tələbələrin Akselerasiya Proqramına cəlb olunan tələbələrlə görüşlər keçirilib. İştirakçılara proqramın məzmunu, təqdim etdiyi imkanlar və növbəti mərhələlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə iştirakçılara proqramın strukturu, təlim və inkişaf perspektivləri barədə ətraflı məlumat verilib, gəncləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Vurğulanıb ki, Tələbələrin Akselerasiya Proqramı əlilliyi olan gənclərin bilik və bacarıqlarını artırmaqla yanaşı, onların sosial-iqtisadi fəallığının gücləndirilməsinə və məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edən kompleks dəstək proqramıdır.
İnteraktiv mühit yaratmaq məqsədilə müxtəlif oyunlar və tanışlıq fəaliyyətləri təşkil edilib. Bu isə iştirakçıların sosiallaşmasına, bir-birini yaxından tanımasına və yeni mühitə çevik uyğunlaşmasına imkan yaradıb.
Qeyd edək ki, Tələbələrin Akselerasiya Proqramının məqsədi əlilliyi olan gənclərin əmək bazarının tələblərinə uyğun işçi qüvvəsinə çevrilməsi, məşğulluq imkanlarının və bacarıqlarının artırılması, müvafiq təcrübə imkanlarının yaradılması, əlilliklə bağlı cəmiyyətdə mövcud olan mənfi davranış və stereotiplərin dəyişdirilməsidir.

Состоялись встречи со студентами, привлечёнными к Программе акселерации студентов, реализуемой DOST Agentliyi. Участникам была представлена подробная информация о содержании программы, предоставляемых возможностях и последующих этапах.
В ходе мероприятия участникам подробно рассказали о структуре программы, перспективах обучения и развития, а также ответили на интересующие молодёжь вопросы. Было подчеркнуто, что Программа акселерации студентов является комплексной программой поддержки, направленной не только на развитие знаний и навыков молодых людей с инвалидностью, но и на расширение их социально-экономической активности и возможностей трудоустройства.
С целью создания интерактивной среды были организованы различные игры и мероприятия по знакомству. Это способствовало социализации участников, более близкому знакомству друг с другом и быстрой адаптации к новой среде.
Отметим, что целью Программы акселерации студентов является формирование конкурентоспособной рабочей силы из числа молодых людей с инвалидностью в соответствии с требованиями рынка труда, расширение их навыков и возможностей занятости, создание соответствующих возможностей для получения опыта, а также изменение существующих в обществе негативных установок и стереотипов, связанных с инвалидностью.