Reinteqrasiya tədbirləri ilə 873 uşaq sosial xidmət müəssisələrindən ailələrinə qaytarılıb
Güclü və sağlam ailə institutu, qadınların hüquqlarının qorunması və onların ictimai həyatda fəal iştirakı, uşaqların təhlükəsiz və sağlam mühitdə böyüməsi davamlı və inklüziv inkişafın başlıca şərtləridir.
Bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev “Dayanıqlı inkişaf: ailə, qadın və uşaq siyasəti” mövzusunda keçirilən tədbirdə bildirib. O vurğulayıb ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən ardıcıl və məqsədyönlü siyasət nəticəsində 2018-ci ildən 4 milyon insanı əhatə edən 5 sosial islahat paketi reallaşdırılıb. Bu islahatlar aztəminatlı ailələr, qadınlar və uşaqların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə xidmət edib.
Valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların sosial müdafiəsi işlərini qeyd edən Anar Əliyev Nazirliyin tabeliyindəki sosial xidmət müəssisələrində 1250 uşağın daimi dövlət himayəsində yaşadığını, bu müəssisələrdə uşaqlara stasionar və yarımstasionar formada sosial-məişət, tibbi-sosial, sosial-mədəni və sosial-pedaqoji xidmətlər göstərildiyini deyib.
Nazir bildirib ki, Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın tapşırığı ilə övladlığagötürmə, himayədar ailə və uşaqların ailələrə reinteqrasiyası sahəsində mühüm islahatlar həyata keçirilib. Övladlığagötürmə sahəsində dövlət siyasətinin icrası və tənzimlənməsinin Nazirliyə həvalə olunduğu 2019-cu ildən ötən dövrdə 865 uşaq övladlığa verilib. 2022-ci ildən ölkəmizdə ailə və uşaq siyasətinin mühüm istiqamətlərindən olan himayədar ailə modeli uğurla tətbiq olunur və ötən dövrdə 34-ü oğlan, 44-ü qız olmaqla ümumilikdə 78 uşaq himayədar ailəyə verilib. Himayədar ailələrə verilən uşaqlara görə aylıq 650 manat, ildə bir dəfə 800 manatlıq müavinət təsis edilib.
Anar Əliyev müxtəlif səbəblərdən ailələrindən ayrılmış uşaqların ailə mühitində böyüməsini hədəfləyən mühüm mexanizmlərdən birinin də reinteqrasiya tədbirləri olduğunu deyib. O bu tədbirlərlə 2020-ci ildən sosial xidmət müəssisələrindən 873 uşağın ailələrinə qaytarıldığını diqqətə çatdırıb.
Bildirib ki, qanunvericilik aktlarına son illər edilmiş dəyişikliklər nəticəsində qadınlar üçün əmək bazarında nəzərdə tutulmuş bir sıra məhdudiyyətlər aradan qaldırılıb. Habelə qadınların aktiv məşğulluq tədbirlərində iştirak səviyyəsi ildən-ilə artır. Ötən dövrdə özünüməşğulluq proqramına cəlb olunmuş 113 min nəfərdən 31 faizini və ya 35 min nəfərini qadınlar təşkil edib. Nazirlik tərəfindən peşə hazırlığı proqramına 2018-ci ildən 59 mindən çox şəxs cəlb edilib ki, onların da 61 faizi və ya 36 min nəfəri qadınlar olub.

В результате мероприятий по реинтеграции 873 ребёнка возвращены в семьи из социальных учреждений
Сильный и здоровый институт семьи, защита прав женщин и их активное участие в общественной жизни, а также воспитание детей в безопасной и благоприятной среде являются ключевыми условиями устойчивого и инклюзивного развития.
Об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев на мероприятии на тему "Устойчивое развитие: политика в отношении семьи, женщин и детей". Он отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева с 2018 года реализовано 5 пакетов социальных реформ, охвативших 4 миллиона человек. Эти реформы были направлены на усиление социальной защиты малообеспеченных семей, женщин и детей.
Говоря о социальной защите детей, лишённых родительской опеки, Анар Алиев сообщил, что в подведомственных Министерству социальных учреждениях 1250 детей находятся под постоянной государственной опекой, где им предоставляются стационарные и полустационарные социально-бытовые, медико-социальные, социально-культурные и социально-педагогические услуги.
Министр отметил, что по поручению Первого вице-президента Мехрибан Алиевой были проведены важные реформы в сфере усыновления, приёмных семей и реинтеграции детей в семьи. С 2019 года, когда реализация государственной политики в сфере усыновления была передана Министерству, 865 детей были усыновлены. С 2022 года в стране успешно внедряется модель приёмных семей — за прошедший период в такие семьи были переданы 78 детей (34 мальчика и 44 девочки). Приёмным семьям выплачивается ежемесячное пособие в размере 650 манатов и ежегодное пособие в размере 800 манатов.
Анар Алиев также подчеркнул, что одним из ключевых механизмов возвращения детей, разлучённых с семьями по различным причинам, является реинтеграция. С 2020 года в результате этих мероприятий 873 ребёнка были возвращены в свои семьи из социальных учреждений.
Он также отметил, что в результате изменений в законодательстве за последние годы были устранены некоторые ограничения для женщин на рынке труда. Кроме того, уровень участия женщин в активных программах занятости ежегодно растёт. Из 113 тысяч человек, привлечённых к программе самозанятости за прошедший период, 31% (около 35 тысяч) составили женщины. В программы профессиональной подготовки с 2018 года были вовлечены более 59 тысяч человек, из которых 61% (около 36 тысяч) — женщины.