Ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistan Respublikasının Prezidenti yanında Milli Sosial Müdafiə Agentliyinin nümayəndə heyəti Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyində olub.
Qonaqlar əvvəlcə 1 saylı Bakı DOST Mərkəzində əhaliyə göstərilən xidmətlər və mərkəzin iş prinsipi ilə tanış olublar. Nümayəndə heyəti üçün DOST mərkəzlərinin fəaliyyəti və könüllülük proqramı haqqında geniş təqdimat keçirilib. İştirakçılar könüllülərin xidmət prosesində iştirakını yaxından müşahidə edib, həmçinin könüllü namizədlər üçün təşkil olunan müsahibə prosesini izləyiblər.
DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzində olan nümayəndə heyətinə Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri və könüllülərin bu prosesdəki rolu barədə məlumat verilib. Qonaqlar mərkəzin benefisiarları və könüllülərinin iştirakı ilə təşkil olunan ustad yaradıcılıq dərslərində (master-klas) iştirak ediblər.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti 4 saylı Bakı DOST Mərkəzinə də baş çəkib. Onlar burada DOST TV studiyasına da ekskursiya edərək qurumun media-kommunikasiya fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
İki günlük səfər müddətində Özbəkistan nümayəndə heyəti DOST Agentliyinin müxtəlif departamentlərində görüşlər keçirib, könüllülər üçün təşkil olunan adaptasiya təlimlərini, qrup layihələrinin təqdimatlarını və “Fərdi inkişaf” klubu çərçivəsində keçirilən sessiyaları izləyiblər.
Görüşlər zamanı qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi aparılıb və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

Делегация Узбекистана ознакомилась с деятельностью Агентства DOST
Делегация Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, находящаяся с визитом в нашей стране, посетила Агентство DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Сначала гости ознакомились с услугами, предоставляемыми населению в Бакинском центре DOST 1, а также с принципами работы центра. Для делегации была проведена подробная презентация о деятельности центров DOST и волонтёрской программе. Участники получили возможность наблюдать за участием волонтёров в процессе оказания услуг, а также ознакомиться с процессом проведения собеседований для кандидатов в волонтёры.
В DOST Инклюзивном центре развития и творчества делегации была представлена информация о направлениях деятельности Центра и роли волонтёров в этом процессе. Гости приняли участие в мастер-классах, организованных с участием бенефициаров и волонтёров центра.
В рамках визита делегация также посетила Бакинский центр DOST №4. Там гости ознакомились со студией DOST TV и деятельностью учреждения в сфере медиа и коммуникаций.
В течение двухдневного визита представители узбекской делегации провели встречи в различных департаментах Агентства DOST, наблюдали за адаптационными тренингами для волонтёров, презентациями групповых проектов и сессиями, проводимыми в рамках клуба "Личностное развитие".
В ходе встреч состоялся обмен опытом, а также были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества.