Asiya İnkişaf Bankı ilə sosial sahədə yeni birgə layihələrin icrası imkanları nəzərdən keçirilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Sektorlar üzrə 3-cü Departamentinin Baş direktoru Kristin Enqstromun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Nazirliklə AİB arasında əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində səmərəli əməkdaşlığın həyata keçirildiyini, ötən dövrdə icra olunmuş birgə layihələrin önəmini qeyd edib.
Belə layihələrdən biri olan "Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün sosial müdafiə sahəsində Asiya İnkişaf Bankının dəstəyinin gücləndirilməsi" layihəsi çərçivəsində görülmüş işlərin müsbət nəticələrinin olduğu bildirilib. AİB-in 2025–2029-cu illər üçün Ölkə Tərəfdaşlıq Strategiyasının əhəmiyyəti, əməkdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə genişləndirilməsinə imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Son illər ölkəmizdə aparılan sosial islahatların uğurları, DOST Konsepsiyasının üstünlükləri, aktiv məşğulluq proqramlarının icrası, işçi qüvvəsinin bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, sosial sahədə rəqəmsal həllərin geniş tətbiqi işləri barədə məlumat verilib. Ölkəmizin əmək qanunvericiliyində  edilmiş son dəyişikliklər, icbari tibbi sığorta sistemində aparılan islahatlar qeyd edilib.
Kristin Enqstrom AİB-lə Nazirlik arasında əməkdaşlığın davam etdirilməsi və genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını  bildirib. Görüşdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə AİB arasında yeni birgə layihələrin icrası imkanları nəzərdən keçirilib.

В Министерстве труда и социальной защиты населения состоялась встреча с делегацией во главе с генеральным директором 3-го департамента по секторам Asian Development Bank Кристин Энгстром.
Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев отметил эффективное сотрудничество между Министерством и Азиатским банком развития в сферах труда, занятости и социальной защиты, а также подчеркнул важность совместных проектов, реализованных за прошедший период.
Было отмечено, что положительные результаты достигнуты в рамках одного из таких проектов — "Укрепление поддержки Азиатского банка развития в сфере социальной защиты для достижения Целей устойчивого развития". Также была подчеркнута значимость Стратегии партнёрства АБР со страной на 2025–2029 годы, создающей возможности для расширения сотрудничества по новым направлениям.
Стороны были проинформированы об успехах социальных реформ, проводимых в стране в последние годы, преимуществах Концепции DOST, реализации программ активной занятости, развитии навыков рабочей силы, а также широком внедрении цифровых решений в социальной сфере. Были также отмечены последние изменения в трудовом законодательстве страны и реформы, проводимые в системе обязательного медицинского страхования.
Кристин Энгстром отметила заинтересованность АБР в продолжении и расширении сотрудничества с Министерством. В ходе встречи были рассмотрены возможности реализации новых совместных проектов между Министерством труда и социальной защиты населения и Азиатским банком развития.