Yeni qanunvericilik aktları iş yerlərində təhlükəsiz və sağlam mühitin gücləndirilməsinə yönəlib
Prezident İlham Əliyev tərəfindən imzalanan yeni qanunvericilik aktları iş yerlərində təhlükəsiz və sağlam mühitin gücləndirilməsinə, bu sahədə işəgötürənlərin məsuliyyət çərçivəsinin daha aydın müəyyən edilməsinə xidmət edir.
Qanunvericilik aktları dövlətimizin başçısının 17 sentyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planı”nın müvafiq yarımbəndinə əsasən hazırlanaraq qəbul edilib.
Əmək Məcəlləsində və “Narkoloji xidmət və nəzarət haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda edilmiş yeni dəyişikliklərə əsasən:
-işçilərin sağlamlıq haqqında tibbi arayış olmadan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerləri və qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerləri üzrə, narkoloji tibb müəssisəsinin tibbi müayinə (tibbi yoxlama) barədə rəyi olmadan isə narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə və vəzifələr üzrə işə qəbul edilməsi qadağan edilir;
-narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə qəbul edilərkən işçilər dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilmiş tibbi müayinə (tibb yoxlama) haqqında rəy təqdim etməlidirlər;
-narkoloji xəstələrin işləməsinə məhdudiyyət qoyulmuş iş yerləri üzrə narkoloji xəstə ilə əmək müqaviləsi bağlandığı aşkar edildikdə və ya əmək münasibətləri dövründə icbari tibbi müayinə (tibbi yoxlama) zamanı şəxsin narkoloji xəstə olması müəyyən edildikdə tərəflərin iradə və ya istəyindən asılı olmayaraq əmək müqaviləsinə xitam veriləcək;
-qeyd olunan peşə növləri və vəzifələrdə çalışan işçilər işəgötürənin hesabına Səhiyyə Nazirliyi Kollegiyasının qərarı ilə təsdiq edilmiş “İşçilərin icbari tibbi müayinələrinin keçirilməsi tələb olunan işlərin siyahısı”na uyğun olaraq vaxtaşırı, habelə işçinin fəaliyyəti zamanı davranışında insan psixikasına təsir göstərən maddənin təsiri altında olması müşahidə edildikdə və ya buna əsaslı şübhələr yarandıqda o, əsaslandırılmaqla dərhal müvafiq icbari tibbi müayinədən (tibbi yoxlamadan) keçiriləcək.

Новые законодательные акты направлены на усиление безопасной и здоровой среды на рабочих местах
Новые законодательные акты, подписанные Президентом Ильхам Алиев, направлены на усиление безопасной и здоровой среды на рабочих местах, а также на более чёткое определение рамок ответственности работодателей в данной сфере.
Законодательные акты были подготовлены и приняты в соответствии с соответствующим подпунктом Плана мероприятий по реализации Государственной программы по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и наркоманией на 2025–2030 годы, утверждённой Распоряжением главы государства от 17 сентября 2025 года.
Согласно новым изменениям, внесённым в Трудовой кодекс и Закон Азербайджанской Республики "О наркологической службе и контроле":
- запрещается приём на работу работников без медицинской справки о состоянии здоровья на рабочие места с тяжёлыми, вредными и опасными условиями труда, а также в сфере пищевой промышленности, общественного питания, здравоохранения, торговли и других аналогичных сферах;
- при трудоустройстве на профессии и должности, для которых предусмотрены ограничения деятельности для наркологических больных, работники должны представить заключение о медицинском обследовании (медицинской проверке), выданное государственным наркологическим медицинским учреждением;
- в случае выявления факта заключения трудового договора с наркологическим больным на рабочих местах, где установлены ограничения на трудовую деятельность таких лиц, либо если в период трудовых отношений в ходе обязательного медицинского обследования будет установлено, что лицо является наркологическим больным, трудовой договор подлежит расторжению независимо от воли или желания сторон;
- работники, занятые по указанным профессиям и должностям, за счёт работодателя будут проходить периодические обязательные медицинские обследования в соответствии со «Списком работ, требующих проведения обязательных медицинских осмотров работников», утверждённым решением Коллегии Министерства здравоохранения, а также незамедлительно направляться на соответствующее обязательное медицинское обследование (медицинскую проверку) при наличии наблюдений или обоснованных подозрений на нахождение под воздействием веществ, влияющих на психику человека.