Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyi və Sosial Xidmətlər Agentliyinin nümayəndələrindən ibarət heyət Avropa Sosial Şəbəkəsinin 34-cü Avropa Sosial Xidmətlər Konfransında iştirak edir.
Maltanın Valletta şəhərində “Körpülərin qurulması – Sosial xidmətlərə beynəlxalq baxış” mövzusunda keçirilən konfransın məqsədi rəqəmsal transformasiya, sosial inklüzivlik, inteqrasiya olunmuş qayğı modelləri istiqamətində qlobal çağırışların müzakirə edilməsi, sosial xidmətlər sahəsində əldə edilən yeniliklərlə bağlı təcrübə mübadilələrinin aparılmasıdır.
Tədbir çərçivəsində DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov və Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Behbudov Avropa Sosial Şəbəkəsinin baş icraçı direktoru Alfonso Lara Montero, habelə müxtəlif ölkələrdən olan təşkilatların rəhbər şəxsləri ilə görüşlər keçirib.
Görüşlər zamanı Azərbaycanda son illər aparılan sosial islahatların nailiyyətləri, DOST modelinin üstünlükləri və uğurları diqqətə çatdırılıb. Habelə ölkəmizdə sosial xidmətlər sisteminin qabaqcıl beynəlxalq təcrübə əsasında inkişaf etdirilməsi istiqamətində atılan addımlar, həssas əhali qrupları ilə bağlı sosial dəstək tədbirləri barədə məlumat verilib, fikir mübadiləsi aparılıb.
Konfrans çərçivəsində keçirilən layihə forumunda Fərid Məmmədov Vahid Əlaqələndirmə Mərkəzlərinin fəaliyyətinə dair “Şərəflə xidmət edir, qayğı ilə birləşirik” adlı təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edilən mərkəzlərdə şəhid ailələri, müharibə ilə əlaqədar xəsarət almış hərbi qulluqçular və əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə 6 istiqamət üzrə 26 xidmətin "bir pəncərə"dən təqdim edildiyi, bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğunun 98,7 faiz olduğu vurğulanıb.
Qeyd edək ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyi 2021-ci ildən, Sosial Xidmətlər Agentliyi və Dövlət Məşğulluq Agentliyi 2023-cü ildən Avropa Sosial Şəbəkəsinin üzvüdürlər.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov 2021-ci ilin mart ayından bu təşkilatın Şura üzvü, 2023-cü ilin dekabr ayından isə Himayədarlar Şurasının üzvü seçilib.

Делегация Министерства труда и социальной защиты населения принимает участие в 34-й Европейской конференции социальных служб
Делегация, состоящая из представителей Агентства DOST и Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения, принимает участие в 34-й Европейской конференции социальных служб Европейской социальной сети.
Конференция, проходящая в городе Валлетта (Мальта) под девизом «Наводя мосты — международные перспективы социальных услуг», направлена на обсуждение глобальных вызовов, связанных с цифровой трансформацией, социальной инклюзией и интегрированными моделями ухода, а также на обмен опытом в сфере инноваций в социальных услугах.
В рамках мероприятия председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов и председатель Правления Агентства социальных услуг Вугар Бехбудов провели встречи с исполнительным директором Европейской социальной сети Альфонсо Ларой Монтеро, а также с руководителями организаций из различных стран.
В ходе встреч была представлена информация о достижениях социальных реформ, реализованных в Азербайджане в последние годы, преимуществах и успехах модели DOST, а также о мерах, принимаемых для развития системы социальных услуг в стране на основе передового международного опыта. Также состоялся обмен мнениями по вопросам социальной поддержки уязвимых групп населения.
На проектном форуме, организованном в рамках конференции, председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов выступил с презентацией на тему «Служим с честью, объединены заботой», посвящённой деятельности Единых координационных центров.
Было отмечено, что центры предоставляют 26 услуг по 6 направлениям в формате «единого окна» семьям шехидов, военнослужащим, получившим ранения в ходе войны, а также лицам с инвалидностью. Уровень удовлетворённости граждан услугами центров составляет 98,7%.
Отметим, что Агентство DOST при Министерстве является членом Европейской социальной сети с 2021 года, а Агентство социальных услуг и Государственное агентство занятости стали членами организации в 2023 году.
Председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов с марта 2021 года является членом Правления организации, а с декабря 2023 года — членом её Наблюдательного совета.