Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyində vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, o cümlədən Nazirlik yanında İctimai şuranın üzvləri və korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə ictimai təşkilatların təmsilçiləri ilə birgə dəyirmi masa keçirilib.
Tədbir “DOST xidmətlərində şəffaflıq və etik standartlar: vətəndaş yönümlü idarəetmə təcrübəsi” mövzusuna həsr olunub. Məqsəd DOST Agentliyi və mərkəzlərində tətbiq olunan şəffaflıq, etik davranış, vətəndaş yönümlü idarəetmə prinsipləri barədə ictimaiyyət nümayəndələrinə məlumat vermək, bu mövzuda fikir mübadiləsi aparmaq olub.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov dövlət xidmətlərinin göstərilməsində şəffaflıq, hesabatlılıq və etik davranış prinsiplərinin əhəmiyyətindən, vətəndaş məmnunluğunun təmin edilməsində bu amillərin mühüm rolundan bəhs edib.
DOST Agentliyində hüquq, kargüzarlığın təşkili, inzibati idarəetmə, keyfiyyətin idarə edilməsi, xidmətlərin monitorinqi, strategiya, məlumatların idarə edilməsi təcrübələri ilə bağlı təqdimatlar olub.
Etik davranış standartlarının tətbiqi, xidmətlərdə şəffaflığın təminatı, keyfiyyətə nəzarət və monitorinq mexanizmləri, korrupsiyaya qarşı preventiv tədbirlər barədə məlumat verilib.
Nazirlik yanında İctimai şuranın sədri Elşad Məmmədov, digər QHT nümayəndələri dövlət sosial xidmətlərinin “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş rahatlığı və məmnunluğuna uyğun təqdim olunmasına imkan yaradan DOST modeli ilə bağlı müsbət fikirlərini qeyd ediblər. Onlar bu kimi müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Dəyirmi masada iştirakçıların sualları cavablandırılıb, mövzu ilə bağlı fikir və təkliflər dinlənilib, fikir mübadiləsi aparılıb.

В Агентстве DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения состоялся круглый стол с участием представителей институтов гражданского общества, в том числе членов Общественного совета при Министерстве и представителей общественных организаций, занимающихся вопросами борьбы с коррупцией.
Мероприятие было посвящено теме "Прозрачность и этические стандарты в услугах DOST: опыт гражданско-ориентированного управления". Его целью было информирование представителей общественности о принципах прозрачности, этического поведения и гражданско-ориентированного управления, применяемых в Агентстве DOST и центрах DOST, а также обмен мнениями по данным вопросам.
Председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов рассказал о важности принципов прозрачности, подотчётности и этичного поведения при оказании государственных услуг, подчеркнув их значительную роль в обеспечении удовлетворённости граждан.
Были представлены презентации о практике работы Агентства в сферах правового обеспечения, организации делопроизводства, административного управления, управления качеством, мониторинга услуг, стратегического планирования и управления данными.
Участникам была предоставлена информация о применении стандартов этического поведения, обеспечении прозрачности услуг, механизмах контроля качества и мониторинга, а также о профилактических мерах по противодействию коррупции.
Председатель Общественного совета при Министерстве Эльшад Мамедов и другие представители НПО положительно оценили модель DOST, которая обеспечивает предоставление государственных социальных услуг по принципу "единого окна", оперативно, прозрачно и с учётом удобства и удовлетворённости граждан. Они также подчеркнули важность проведения подобных обсуждений.
В ходе круглого стола были даны ответы на вопросы участников, заслушаны мнения и предложения по теме, состоялся обмен мнениями.