DOST modelinin Moldovada pilot mərhələdə tətbiqi işlərinə başlanacaq.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyi ilə Moldova Respublikasının Milli Sosial Sığorta Kassası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədi Moldova Respublikasının Sosial Sığorta üzrə Milli Kassasının direktoru Yelena Tibirna və DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov imzalayıblar.
Görüşdə iki qurum arasında səmərəli əməkdaşlığın həyata keçirildiyi vurğulanıb. DOST modelinə maraq göstərən ölkələrdən biri olan Moldovada bu modelin tətbiqinə dəstək olaraq Moldovanın Sosial Sığorta üzrə Milli Kassası ilə müvafiq sahədə təcrübəmizin bölüşülməsi üçün aparılan birgə işlərdən bəhs olunub.
Yeni sənədin bu istiqamətdə işlərin uğurla davam etdirilməsinə, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə xidmət etdiyi bildirilib.
İmzalanan yeni Memorandumda da DOST təcrübəsinin öyrənilməsi və “bir pəncərə” prinsipi əsasında sosial xidmətlərin təşkili üzrə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, həmçinin müasir sosial xidmət sistemlərinin inkişafı istiqamətində birgə fəaliyyət nəzərdə tutulur.
Sənəddə əməkdaşlıq çərçivəsində DOST modelinin komponentlərinin Moldova Respublikasının sosial təminat sisteminə tətbiqi üzrə pilot mərhələlərin həyata keçirilməsi, bu sahədə institusional və texniki dəstək mexanizmlərinin formalaşdırılması, təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi əksini tapır.

В Молдове начнётся пилотное внедрение модели DOST.
Между Агентством DOST, действующим при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики, и Национальной кассой социального страхования Республики Молдова подписан Меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали генеральный директор Национальной кассы социального страхования Республики Молдова Елена Тибирнэ и председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов.
В ходе встречи было отмечено, что между двумя учреждениями успешно развивается эффективное сотрудничество. Подчёркивалось, что Молдова, являющаяся одной из стран, проявляющих интерес к модели DOST, совместно с Агентством DOST проводит работу по обмену опытом и поддержке внедрения данной модели.
Было отмечено, что подписанный документ будет способствовать успешному продолжению этой работы и дальнейшему расширению сотрудничества.
Меморандум предусматривает укрепление сотрудничества в изучении опыта модели DOST и развитии системы предоставления социальных услуг по принципу "единого окна", а также реализацию совместных мероприятий по развитию современных систем социального обслуживания.
Документ также предусматривает реализацию пилотных этапов внедрения компонентов модели DOST в систему социального обеспечения Республики Молдова, формирование механизмов институциональной и технической поддержки, а также расширение обмена опытом в рамках сотрудничества.