Tender arayışlarının verilməsi artıq "DOST" mərkəzləri vasitəsilə həyata keçirilir
İşəgötürənlərin dövlət satınalmalarında iştirakı üçün tələb olunan “İnzibati cərimələr haqqında arayış”ın verilməsi “DOST” mərkəzləri tərəfindən həyata keçirilməyə başlanıb.
Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına əsasən təqdim edilən bu sənəd, son bir il ərzində əmək müqaviləsi hüquqi qüvvəyə minmədən işçilərin cəlb edilməsinə görə tətbiq olunmuş inzibati cərimə hallarını əhatə edir. İşəgötürənlər arayışı həm müraciət günü birbaşa DOST mərkəzlərindən, həm də ƏMAS platformasının “İşəgötürənlər üzrə arayışlar” bölməsi vasitəsilə tam onlayn formada əldə edə bilərlər.
Bu yenilik tender sənədlərinin hazırlanmasını sürətləndirməyə, vaxt itkisinin qarşısını almağa və prosedurları sadələşdirməyə xidmət edir.

Выдача справки об административных штрафах, необходимой работодателям для участия в государственных закупках, теперь осуществляется через центры DOST.
Справка, выдаваемая в соответствии с соответствующим решением Кабинета Министров, содержит сведения о случаях применения административных штрафов за привлечение работников к трудовой деятельности без вступления в законную силу трудового договора в течение последнего года. Работодатели могут получить справку как в день обращения в любом центре DOST, так и полностью в онлайн-формате через раздел «Справки для работодателей» платформы EMAS.
Нововведение позволит ускорить подготовку тендерной документации, сократить временные затраты и упростить соответствующие процедуры.