Nazirlikdə Beynəlxalq Valyuta Fondunun missiyası ilə görüş keçirilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Beynəlxalq Valyuta Fondunun Azərbaycan üzrə missiyası ilə görüş keçirilib.
Anna Bordonun başçılıq etdiyi missiya ilə görüşdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev son illər ölkəmizdə aparılan sosial islahatların nailiyyətləri barədə məlumat verib. Bu islahatların mühüm tərkib hissəsi kimi, pensiyalarda davamlı artım dinamikasına nail olunduğu, sığorta-pensiya sisteminin qabaqcıl dünya təcübəsinə uyğun təkmilləşdirilməsi üçün atılan addımlar diqqətə çatdırılıb.
Fərdi hesablarda qeydə alınmış pensiya kapitallarının da hər ilin əvvəlindən artırıldığı, son illər əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində xidmətlərin rəqəmsal infrastrukturunun qurulduğu qeyd edilib. Hazırda ölkəmizdə sosial ödənişlərin, o cümlədən pensiyaların proaktiv qaydada təyinatı mexanizmlərinin fəaliyyət göstərdiyi bildirilib.
Habelə pensiya təminatı sistemində humanist yanaşmaların tətbiqi, bu sistemə əlçatanlığın artırılması üçün atılan addımlardan bəhs olunub. Əmək bazarındakı inkişaf meyilləri, sosial sığorta sisteminin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi sahəsində müsbət nəticələr diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə pensiya təminatı sisteminin inkişafı, bu sahədə proqnozların yenilənməsi ilə bağlı məlumat mübadilələri üzrə gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

В Министерстве труда и социальной защиты населения состоялась встреча с миссией Международного валютного фонда (МВФ) по Азербайджану.
В ходе встречи с миссией во главе с Анной Бордон министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев проинформировал участников о результатах социальных реформ, реализованных в Азербайджане за последние годы. Было отмечено, что одним из важных направлений этих реформ стало обеспечение устойчивого роста пенсий, а также последовательное совершенствование системы социального страхования и пенсионного обеспечения в соответствии с передовой международной практикой.
Отмечалось, что пенсионный капитал, учтённый на индивидуальных лицевых счетах, также ежегодно увеличивается с начала года. Кроме того, в последние годы в сферах труда, занятости и социальной защиты была создана современная цифровая инфраструктура предоставления услуг. В настоящее время в стране действуют проактивные механизмы назначения социальных выплат, включая пенсии.
Также были рассмотрены меры по внедрению более гуманного подхода в системе пенсионного обеспечения и повышению её доступности для населения. Особое внимание было уделено положительным тенденциям на рынке труда и расширению охвата системой социального страхования.
В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества и обмена информацией по развитию пенсионной системы, включая обновление прогнозных моделей в данной сфере.