"DOST to DOST" layihəsi çərçivəsində könüllülər üçün təlim keçirilib
“DOST to DOST” layihəsi çərçivəsində DOST könüllüləri üçün keçirilən “Əməyin mühafizəsi üzrə təcrübə əsaslı təlim proqramı”nın ilk təliminin hər iki mərhələsi uğurla yekunlaşıb. Layihə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Agentliyi və Nazirlik yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Təlim “Rəqəmsal texnologiyalar və süni intellektin əməyin mühafizəsində rolu” mövzusuna həsr olunub. Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin tabeliyində Əməyin Mühafizəsi Mərkəzinin və DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən keçirilən təlim zamanı iş yerlərində mövcud risklərin müəyyən edilməsi, onların qabaqcadan qiymətləndirilməsi və qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsində müasir texnologiyaların rolu barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verilib.
21 könüllünün iştirak etdiyi layihənin əsas məqsədi gənclərin əmək hüquqları, əməyin mühafizəsi və təhlükəsiz iş mühiti ilə bağlı biliklərinin artırılması, onlarda real iş şəraitində riskləri müəyyən etmək və qiymətləndirmək, düzgün qərar vermək bacarıqlarının formalaşdırılması, eləcə də əməyin mühafizəsi mədəniyyətinin təşviq edilməsidir.

Для волонтёров в рамках проекта "DOST to DOST" проведён тренинг
Успешно завершены оба этапа первого тренинга в рамках "Практико-ориентированной программы обучения по охране труда", организованного для волонтёров DOST в рамках проекта "DOST to DOST". Проект реализован совместно Агентством DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения и Государственной службой инспекции труда при Министерстве.
Тренинг был посвящён теме "Роль цифровых технологий и искусственного интеллекта в охране труда". В ходе тренинга, проведённого сотрудниками Центра охраны труда при Государственной службе инспекции труда и Центра цифровых инноваций DOST, участникам была предоставлена подробная информация о роли современных технологий в выявлении существующих рисков на рабочих местах, их предварительной оценке и принятии превентивных мер.
В проекте приняли участие 21 волонтёр. Основная цель проекта — повышение знаний молодёжи в области трудовых прав, охраны труда и безопасных условий работы, формирование навыков выявления и оценки рисков в реальных рабочих условиях и принятия правильных решений, а также продвижение культуры охраны труда.