“Könüllü Qaliblər” proqramının yekun tədbiri keçirildi
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyinin “Könüllü Qaliblər” proqramının yekun tədbiri keçirilib.
Nazirliyin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzində bununla bağlı keçirilən tədbirdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, “YAŞAT” Fondunun rəhbəri Elvin Hüseynov və b. iştirak ediblər. İştirakçılar əvvəlcə Mərkəzin foyesində “Yaddaş lövhəsi” və DOST Agentliyinin əməkdaşı A.Məmmədovanın həyat yoldaşı şəhid Məmmədov Murad Yaşar oğlunun rəsm sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səslənməsi və şəhidlərimizin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. “Könüllü Qaliblər” proqramına dair hesabat və videoçarx təqdim olunub.
S.Babayev Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi möhtəşəm Zəfərdən bəhs edib. Nazir postmüharibə dövründə şəhid ailələri və müharibə iştirakçıları ilə bağlı həyata keçirilən sosial dəstək tədbirlərini diqqətə çatdırıb.
Qeyd olunub ki, 44 günlük Vətən müharibəsinin ildönümü ilə bağlı Nazirlik tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən biri də “Könüllü Qaliblər” proqramıdır. Proqram I və II Qarabağ müharibəsində şərəfli döyüş yolu keçən, hazırda Nazirlik sistemində çalışan əməkdaşları, şəhid ailəsi üzvü olan əməkdaşları əhatə edib.
Proqramın ilk mərhələsində müharibə veteranı olan əməkdaşlar “Könüllü Klubları” layihəsi çərçivəsində iştirakçılara döyüş yollarından bəhs edib, suallarını cavablandırıblar. Növbəti komponentdə isə onlara və şəhid ailəsi üzvləri olan əməkdaşlara  “Könüllü DOST”lar tərəfindən simvolik hədiyyələr təqdim edilib.
Ü.Mehdiyev, E.Hüseynov və digər çıxış edənlər “Könüllü Qaliblər” proqramının əhəmiyyətini vurğulayıb, bu kimi tədbirlərin gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində də önəmini qeyd ediblər.
Könüllərin iştirakı ilə tamaşa və “Xudayar təsnifi” təqdim olunub. Daha sonra I Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin övladları II Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin yeniyetmə övladları qarşısında çıxış edərək, öz uğur hekayələri barədə danışıblar.

Состоялось финальное мероприятие программы «Волонтеры-победители»
Состоялось финальное мероприятие программы «Волонтеры-победители» Агентства «DOST» при Министерстве Труда и Социальной Защиты Населения.
В мероприятии организованном в Центре Инклюзивного Развития и Творчества «DOST» приняли участие министр Труда и Социальной Защиты Населения Сахиль Бабаев, председатель Государственного Агентства по Обслуживанию Граждан и Социальных Инноваций Ульви Мехтиев, глава фонда «YAŞAT» Эльвин Гусейнов и др. Участники ознакомились с «Мемориальной доской» в фойе Центра и художественной выставкой шехида Мурада Мамедова, мужа сотрудницы агентства DOST А.Мамедовой.
Мероприятие началось исполнением Государственного гимна Азербайджана и почтением памяти наших шехидов минутой молчания. Были представлены отчет и видеоролик о программе «Волонтеры-победители».
С.Бабаев рассказал о большой победе, достигнутой Армией Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. Министр обратил внимание на меры социальной поддержки, реализованные семьям шехидов и участников войны в послевоенный период.
Было отмечено, что одним из мероприятий, реализуемых Министерством в связи с годовщиной 44-дневной Отечественной войны, является программа «Добровольные победители». Программа охватила сотрудников, с честью воевавших в I и II Карабахских войнах, работающих в настоящее время в системе Министерства, и являющихся членами семей шехидов.
На первом этапе программы сотрудники-ветераны рассказали участникам о войне и ответили на их вопросы в рамках проекта «Волонтерские клубы». В следующем компоненте им и сотрудникам, являющимся членами семьи шехидов, были вручены символические подарки от «Волонтёров DOST».
У.Мехтиев, Э.Гусейнов и другие выступавшие подчеркнули значение программы «Победители волонтеры» и отметили пользу подобных мероприятий в воспитании молодежи в духе патриотизма.
С участием волонтеров были представлены спектакль и “тесниф(муз.жанр) Худаяра”. Затем дети шехидов I Карабахской войны выступили перед детьми-подростками шехидов II Карабахской войны и рассказали о своей жизни и историю успеха.