Yanvar-oktyabr ayları ərzində DOST mərkəzlərində 520,5 min şəxsə xidmət göstərilib
2022-ci ilin 10 ayında DOST mərkəzlərində 520,5 min şəxsə xidmət göstərilib. Xidmətlərdən vətəndaşların məmnunluq səviyyəsi 98,5 faiz olub.
Prezident İlham Əliyevin Fərmanı ilə 2019-cu ilin may ayında DOST Agentliyi və bundan sonra 5 DOST mərkəzi açılıb. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası sosial sahə üzrə xidmətlərin “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş məmnunluğuna uyğun təqdim olunmasına imkan verib.
Ümumilikdə ötən dövrdə DOST mərkəzlərdə 1 milyon 172 minədək vətəndaşa müraciətləri üzrə xidmətlər göstərilib.
Bu il DOST Agentliyi 6 beynəlxalq mükafatla təltif edilib, habelə DOST mərkəzləri “Avropa İttifaqı Biznes Mühiti Hesabatı-2021”də təkmil islahat kimi dəyərləndirilib. Agentlik bu il dünyada məşhur olan LRQA sertifikatlaşdırma (Böyük Britaniya) təşkilatı tərəfindən 4 istiqamət üzrə ISO sertifikatlarına da layiq görülüb.
DOST xidmətləri şəbəkəsinin ölkə boyu genişləndirilməsi əsas hədəflərdən biridir. Hazırda Naxçıvan, Xətai, Bərdə, Quba, Sabirabad, Sumqayıt, Gəncə, Şuşada da DOST xidmətləri şəbəkəsinin qurulması üçün layihə, təmir-tikinti işləri aparılır.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimiz üzrə də DOST infrastrukturu yaradılır və bu sahədə ilk addım kimi, 2022-ci ilin may ayında Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində ölkəmizdə ilk “Smart DOST” məntəqəsi istifadəyə verilib.

За 10 месяцев в центрах DOST обслужено 520,5 тыс. человек
За 10 месяцев 2022 года в центрах DOST обслужено 520,5 тыс. человек. Уровень удовлетворенности граждан услугами составил 98,5 процента.
Указом Президента Ильхама Алиева с мая 2019 года были открыты Агентство и 5 центров DOST. Концепция DOST, инициированная первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, позволила оказывать услуги в социальной сфере с «единого окна» оперативно, прозрачно, в соответствии с принципом удовлетворённости граждан.
В целом в центрах DOST обслужено 1 млн 172 тыс. граждан.
В этом году Агентство DOST было удостоено 6 международных наград, а центры DOST были оценены как передовая реформа в «Докладе о деловой среде Европейского Союза-2021». В этом году агентство получило сертификаты ISO по 4 направлениям от всемирно известной организации по сертификации LRQA (Великобритания).
Одной из основных целей является расширение сети услуг DOST по всей стране. В настоящее время ведутся проектные, ремонтные и строительные работы по созданию сети услуг DOST в Нахичеване, Хатаи, Барде, Губе, Сабирабаде, Сумгаите, Гяндже, Шуше.
Инфраструктура DOST также создается на территориях, освобожденных от оккупации, и в качестве первого шага в этом направлении в мае 2022 года в селе Агалы Зангиланского района был сдан в эксплуатацию первый в нашей стране пункт «Smart DOST».