Moldova Baş nazirinin müavini DOST mərkəzində olub
Ölkəmizə səfərə gəlmiş Moldova Respublikasının Baş nazirinin rəqəmsallaşma məsələləri üzrə müavini Yurie Tsurkanunun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti 1 saylı Bakı DOST Mərkəzində olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 avqust tarixli Fərmanı ilə yaradılan DOST Agentliyinin və DOST mərkəzlərinin dövlət sosial xidmətləri sisteminə gətirdiyi innovativ yeniliklər, DOST modelinin üstünlükləri barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası sosial sahə üzrə  xidmətlərin “bir pəncərə”dən, şəffaf, çevik, vətəndaş rahatlığı və məmnunluğu prinsipinə uyğun qurulmasına imkan yaradıb.
Nümayəndə heyəti DOST mərkəzində xidmət bölmələri və xidmət prosesi, habelə vahid əlaqələndirmə mərkəzi ilə tanış olub. Qonaqlar üçün DOST konsepsiyasına və sosial sahədə elektron xidmətlərə dair təqdimatlar edilib.
Sonra S.Babayev Y.Tsurkanu ilə görüşündə Azərbaycanla Moldovanın dövlət başçılarının qarşılıqlı səyləri nəticəsində iki ölkə arasında əlaqələrin daim inkişaf etməkdə olduğunu vurğulayıb. Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən işğalından azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan böyük quruculuq və yenidənqurma işləri barədə məlumat verib.
Son illər Azərbaycanda əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahələrində aparılan geniş miqyaslı islahatlar diqqətə çatdırılıb. Moldova ilə əlaqələrin əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahələrini də əhatə etdiyi, həmçinin Nazirliyin tabeliyindəki Dövlət Sosial Müdafiə Fondu ilə Moldova Milli Sosial Sığorta Kassasının fəal əməkdaşlığı qeyd olunub.
Y.Tsurkanu Azərbaycanla bütün sahələrdə əlaqələrin genişlənməsində maraqlı olduqlarını və eyni zamanda sosial sahədə əməkdaşlığın inkişafına, bu sahədə, habelə rəqəmsal xidmətlərin qurulması istiqamətində fəal təcrübə mübadilələrinə maraq göstərdiklərini qeyd edib.

Делегация во главе с вице-премьер-министром Республики Молдова Юрие Цуркану, посетившая нашу страну, посетила Бакинский центр DOST №1.
Министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев проинформировал об инновационных новшествах, внесенных в систему государственных социальных услуг Агентством и центрами DOST, созданными Указом Президента Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года, и преимуществами модели DOST. Сообщалось, что концепция DOST, инициатива Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, позволила наладить услуги в социальной сфере из «единого окна», прозрачно, гибко, по принципу комфорта и удовлетворенности граждан.
Делегация ознакомилась с сервисными подразделениями и процессом, а также с единым координационным центром в центре DOST. Для гостей были проведены презентации концепции DOST и электронных услуг в социальной сфере.
Затем С.Бабаев на встрече с Ю.Цуркану подчеркнул, что отношения между двумя странами постоянно развиваются в результате совместных усилий глав государств Азербайджана и Молдовы. Он сообщил о больших работах по строительству и реконструкции, проводимых на наших территориях, освобожденных от оккупации Армении, на протяжении почти 30 лет.
В последние годы внимание было привлечено к широкомасштабным реформам в сфере труда, занятости и социальной защиты в Азербайджане. Было отмечено, что отношения с Молдовой охватывают сферы труда, занятости и социальной защиты, а также активное сотрудничество Государственного фонда социальной защиты при Министерстве и Национального фонда социального страхования Молдовы.
Ю.Цуркану отметил, что они заинтересованы в расширении отношений с Азербайджаном во всех сферах, и в то же время в развитии сотрудничества в социальной сфере, а также в активном обмене опытом в сторону создания цифровых сервисов.