Yeni DOST mərkəzlərinin açılmasına hazırlıq işləri aparılır
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyinin Müşahidə Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Şuranın sədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev Prezident İlham Əliyevin 9 avqust 2018-ci il tarixli Fərmanı ilə yaradılan, 2019-cu ilin may ayında açılışı olan DOST Agentliyinin sosial sahədə vətəndaş məmnunluğuna yönələn islahatların təzahürü olduğunu vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası dövlət sosial xidmətlərinin “bir pəncərə”dən, modern və çevik, tam şəffaf mexanizmlər üzərində təqdim edilməsinə imkan verib. Bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğu səviyyəsi 98 faizdən çoxdur.
DOST konsepsiyası beynəlxalq səviyyədə də yüksək dəyərləndirilir. Bu il ərzində DOST Agentliyi: “Avropa Sosial Xidmətlər Mükafatı”, Beynəlxalq Sosial Təminat Assosiasiyasının 3 mükafatı və Mükəmməllik Sertifikatı, Beynəlxalq Pensiya və Sosial Fondlar Assosiasiyasının mükafatı ilə təltif edilib.
DOST mərkəzləri “Avropa İttifaqı Biznes Mühiti Hesabatı-2021”də təkmil islahat kimi dəyərləndirilib.
2019-cu ilin may ayından ölkəmizdə 5 DOST mərkəzi açılıb. Bakıda daha bir DOST mərkəzi açılacaq və bir sıra bölgələrdə də DOST mərkəzlərinin açılmasına hazırlıq işləri aparılır.
Eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə DOST xidmətləri şəbəkəsi qurulacaq. Bu istiqamətdə ilk addım kimi, 2022-ci ilin may ayında Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində ilk “SMART DOST” xidmət məntəqəsi açılıb.
Daha sonra Agentliyin sədri Fərid Məmmədov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti ilə bağlı 2022-ci il üzrə hesabatı təqdim edib.
İclasda DOST Agentliyi tərəfindən görülən işlərin nəticələri, yeni DOST mərkəzlərinin açılmasına hazırlıq işləri, DOST Agentliyinin aparatının, “DOST” mərkəzlərinin və digər bölmələrinin strukturuna dair məsələlər müzakirə olunub.

Проводятся работы по подготовке к открытию новых центров DOST
Состоялось очередное заседание Наблюдательного совета Агентства DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Председатель Совета, министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев подчеркнул, что Агентство DOST, созданное Указом Президента Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года и открытое в мае 2019 года, является проявлением реформ, направленных на удовлетворенность граждан в социальной сфере.
Было отмечено, что концепция DOST, инициатива Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, позволила предоставлять государственные социальные услуги через «единое окно» с использованием современных и гибких, полностью прозрачных механизмов. Уровень удовлетворенности граждан этими услугами составляет более 98 процентов.
Концепция DOST также высоко ценится на международном уровне. В течение этого года Агентство DOST было награждено: «Европейской премией социальных служб», 3 наградами Международной ассоциации социального обеспечения и Сертификатом качества, наградой Международной ассоциации пенсионных и социальных фондов.
Центры DOST были оценены как передовая реформа в «Докладе о деловой среде Европейского Союза-2021».
С мая 2019 года в стране открыто 5 центров DOST. В Баку будет открыт еще один центр DOST, ведется подготовка к открытию центров DOST в ряде регионов.
В то же время на наших территориях, освобожденных от оккупации, будет создана сеть служб DOST. В качестве первого шага в этом направлении в мае 2022 года в селе Агалы Зангиланского района был открыт первый пункт обслуживания «SMART DOST».
Затем председатель Агентства Фарид Мамедов представил отчет за 2022 год о деятельности возглавляемого им учреждения.
На встрече обсуждались итоги работы, проделанной Агентством DOST, подготовка к открытию новых центров DOST, вопросы, связанные со структурой аппарата Агентства, центров «DOST» и других ведомств.