Vətəndaş rifahının təminatı, əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi Prezident İlham Əliyevin siyasətinin ana xəttini təşkil edir. Bunun nəticəsi olaraq ölkəmizdə əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində sosial islahatlar bu il də ardıcıl və geniş miqyas alıb və qarşıda yeni sosial hədəflər var.
Bu fikir Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində keçirilən kollegiya iclasında ifadə olunub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq sosial təminat sisteminin gücləndirilməsi, sosial ödənişlərin artırılması, aktiv məşğulluq proqramlarının genişləndirilməsi istiqamətində son illər atılan mühüm addımları qeyd edib.
Bildirilib ki, son dörd il ərzində 4 milyondan çox vətəndaşı əhatə edən üç sosial islahat paketi üzrə əlavə olaraq illik 6 mlrd. manat ayrılıb. Minimum əməkhaqqı 2,3 dəfə, orta aylıq əmək haqqı 53 faiz, əmək müqavilələri 30 faiz, əməkhaqqı fondu 2,2 dəfə, minimum pensiya 2,2 dəfə, orta aylıq pensiya 80 faiz, sosial müavinət və təqaüd ödənişləri 3,5 dəfə artıb, 10-dan çox yeni sosial ödəniş növü təsis olunub.
Eyni zamanda, 2022-ci ildə də sosial islahatların yeni mərhələsinə keçildi. Bu il 3,4 milyon şəxsi əhatə edən sosial ödənişlərdə növbəti artımlar edildi və bu artımlar üçün illik əlavə olaraq 2,1 mlrd. manat ayrıldı.
Həmçinin bu il sosial təminat sisteminin, sosial ödəniş alanların əhatə dairəsi daha da genişləndi. Eləcə də “Əmək pensiyaları haqqında” Qanunda 50-dək əlavə və dəyişiklik edilməklə, pensiya sistemində bu sistemə əlçatanlığın artırılmasına, erkən pensiya hüququ olan kateqoriyaların sırasının artmasına xidmət edən yeni humanist yanaşmalar tətbiq edildi. Növbəti ilin əvvəlindən də pensiya artımında vahid indeksasiya metoduna keçiləcək ki, bu da bütün pensiyalarda hər il artıma imkan verəcək.
Sosial sahədə rəqəmsallaşma proqramının, rəqəmsal həllərin tətbiqinin genişləndirilməsi işləri qeyd edilib.
İclasda yeni peşə standartlarının hazırlanması işləri qeyd edilib, daha 148 peşə standartının reyestrə daxil edildiyi, reyestrdə 1000-dən çox standartın mövcud olduğu bildirilib. Dövlət tərəfindən əlilliyi olan şəxslərə verilən reabilitasiya vasitələrinin siyahısının növbəti dəfə genişləndirilməsinin nəzərdə tutulduğu qeyd olunub. Sosial təminat, pensiya sisteminin və əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, övladlığagötürmə və s. sahələrdə görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr müzakirə edilib.

Были обсуждены предстоящие задачи и работа, проделанная в этом году в сфере труда и социальной защиты
24 декабря 2022, 15:37
Были обсуждены предстоящие задачи и работа, проделанная в этом году  в сфере труда и социальной защиты
Основным направлением политики Президента Ильхама Алиева является обеспечение благосостояния граждан и усиление социальной защиты населения. В результате, социальные реформы в сфере труда, занятости и социальной защиты в нашей стране в текущем году носили последовательный и масштабный характер, и впереди стоят новые социальные задачи.
Такое мнение было высказано на заседании коллегии в Министерстве труда и социальной защиты населения.
Министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев отметил важные шаги, предпринятые в последние годы в направлении укрепления системы социального обеспечения, увеличения социальных выплат, расширения программ активной занятости в соответствии с поручениями Президента Ильхама Алиева.
Сообщалось, что за последние четыре года на три пакета социальных реформ, охватывающих более 4 миллионов граждан, было потрачено дополнительно 6 миллиардов в год. Минимальный размер оплаты труда увеличился в 2,3 раза, среднемесячная заработная плата - на 53 процента, трудовые договоры - на 30 процентов, фонд оплаты труда - в 2,2 раза, минимальная пенсия - в 2,2 раза, среднемесячная пенсия - на 80 процентов, социальные пособия и пенсионные выплаты - в 3,5 раза, установлено более 10 новых видов социальных выплат.
При этом в 2022 году пройден новый этап социальных реформ. В этом году социальные выплаты, охватывающие 3,4 миллиона человек были дополнительно увеличены, и ежегодно на эти повышения добавлялось 2,1 миллиарда манатов.
Также в этом году расширена сфера действия системы социального обеспечения и получателей социальных выплат. Также путем внесения до 50 дополнений и изменений в Закон «О трудовых пенсиях» были внедрены новые гуманистические подходы в пенсионной системе, которые служат повышению доступности этой системы и увеличению количества категорий, имеющих право на досрочный выход на пенсию. С начала следующего года прибавка к пенсиям будет изменена на единый метод индексации, что позволит ежегодно увеличивать все пенсии.