Əmək Münasibətlərinin Tənzimlənməsi və Koordinasiyası Komissiyası yanında yaradılmış Qanunvericilik və İdarəetmə üzrə İşçi qrupun növbəti iclası keçirilib. İclasda əmək və əhalinin sosial müdafiəsi, iqtisadiyyat, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirliklərinin nümayəndələri iştirak edib.
İşçi qrupun rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev qeyri-formal məşğulluğun qarşısının alınması sahəsində son illər aparılan kompleks işlərin müsbət nəticələri olduğunu bildirib. O, müxtəlif fəaliyyət sahələrində əmək münasibətlərinin tənzimlənməsinə, qeyri-formal məşğulluğa yol verilməsi hallarının qarşısının alınmasına yönələn məqsədyönlü işlərin davam etdiyini diqqətə çatdırıb.
A.Əliyev, həmçinin rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov və İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini İlkin Vəliyev çıxışlarında Əmək Münasibətlərinin Tənzimlənməsi və Koordinasiyası Komissiyasının cari ilin 22 fevral tarixində keçirilən iclasında verilmiş tapşırığa uyğun olaraq, nəqliyyat sahəsində də əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı qanunvericilik aktlarının təkmilləşdirilməsinin önəmli olduğunu vurğulayıblar. Bu sahədə qarşıda duran vəzifələr, nəqliyyat sahəsində ölkəmizdə son illər aparılan işləri və əldə olunan müsbət nəticələr qeyd edilib.
İclasda avtomobil nəqliyyatında, sərnişin və yükdaşımalar istiqamətində əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi məsələləri, o cümlədən bununla bağlı qanunvericilik aktlarının icra vəziyyəti müzakirə olunub

Состоялось очередное заседание Рабочей группы по законодательству и управлению, созданной при Комиссии по регулированию и координации трудовых отношений. В заседании приняли участие представители министерств труда и социальной защиты населения, экономики, цифрового развития и транспорта.
Руководитель рабочей группы, заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Алиев сказал, что есть положительные результаты комплексной работы, проводимой в последние годы в сфере предотвращения неформальной занятости. Он указал, что ведется целенаправленная работа, направленная на регулирование трудовых отношений в различных сферах деятельности и предотвращение неформальной занятости.
Алиев А., а также заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Гумметов и заместитель начальника Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Илькин Валиев в своих выступлениях, в соответствии с заданием, данным на заседании Положения о трудовых отношениях и Координационной комиссии, состоявшейся 22 февраля т.г., при регулировании трудовых отношений в сфере транспорта подчеркнули важность совершенствования соответствующих законодательных актов. Были отмечены предстоящие задачи в этой области, работы, проведенные в сфере транспорта в последние годы в нашей стране, и достигнутые положительные результаты.
На совещании обсуждены вопросы регулирования трудовых отношений на автомобильном транспорте, пассажирских и грузовых перевозках, в том числе состояние реализации соответствующих законодательных актов.