Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun tarixi Zəfər qazandığı Vətən müharibəsindən sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən şəhid ailələri və müharibə iştirakçıları ilə bağlı icra olunan genişmiqyaslı sosial dəstək tədbirləri davam edir.
Bu tədbirlər artıq 123 min şəxsi əhatə edib, onlara dəstək yönümlü 276 min xidmət göstərilib. O cümlədən:
• 103 min şəxsə 115 min sosial ödəniş təyin olunub, 1997-ci il avqustun 2-dək hərbi xidmətdə aldığı xəsarətlə bağlı əlilliyi olan 17 028 şəxs üzrə birdəfəlik ödəmə, 3,4 min şəxsə sığorta ödənişi verilib;
• Şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olanlara, digər həssas qruplara yönələn sosial ödənişlər hər ilin əvvəlindən artırılıb;
• Həmin vətəndaşların mənzillə təminat proqramı 5 dəfə genişlənib və onlara 4 500 mənzil və fərdi ev, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olanlara 324 avtomobil təqdim edilib;
• 11 min nəfər 40 min sosial-psixoloji dəstək və reabilitasiya xidməti ilə təmin olunub;
• Reabilitasiya müəssisələrində 2,7 mindən çox şəxsə xidmətlər göstərilib, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan 1 903 şəxs 34 minədək reabilitasiya vasitəsi, 406 nəfər 423 ədəd yüksək texnologiyalı müasir protezlə təmin edilib;
• Şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçılarından ibarət 17,2 min şəxsin məşğulluğu təmin edilib, o cümlədən 9,8 min şəxs özünüməşğulluq proqramına cəlb olunub;
• Vahid əlaqələndirmə mərkəzlərində şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçılarından ibarət 78,5 min şəxsə xidmətlər göstərilib və s.

После Отечественной войны, в которой Азербайджанская Армия под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева одержала историческую победу, Министерство труда и социальной защиты населения продолжает осуществлять широкомасштабные меры социальной поддержки для семей шехидов и участников войны.
Этими мерами уже охвачено 123 тысячи человек, им оказано 276 тысяч вспомогательных услуг. Включая:
• назначено 115 000 социальных выплат 103 000 человек, единовременные выплаты 17 028 лицам, получившим инвалидность в связи с военно-служебными травмами до 2 августа 1997 года, страховые выплаты 3 400 человек;
• с начала каждого года увеличены социальные выплаты семьям шехидов и людям, получившим инвалидность в связи с войной и другим уязвимым группам;
• жилищная программа для этих граждан была расширена в 5 раз, им было выдано 4500 квартир и частных домов, людям, получившим инвалидность в связи с войной – 324 автомобиля;
• 11 000 человек оказано 40 000 услуг социально-психологической поддержки и реабилитации;
• оказаны услуги более 2,7 тыс. человек в реабилитационных учреждениях, 1903 лицам, получившим инвалидность в связи с войной обеспечено до 34 тыс. реабилитационных средств, 406 человек обеспечено 423 высокотехнологичными современными протезами;
• обеспечены трудоустройством 17,2 тыс. человек, в том числе члены семей шехидов и участников войны, в том числе 9,8 тыс. человек привлечены по программе самозанятости;
• в единых координационных центрах оказаны услуги 78,5 тыс. человек, в том числе членам семей шехидов и участников войны и др.