Azərbaycanın DOST təcrübəsini öyrənərək tətbiq etməkdə maraqlı olan ölkələrdən biri də Moldovadır
Ölkəmizdə səfərdə olan Moldovanın əmək və sosial müdafiə naziri Aleksey Buzunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı Rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Queiros 1 saylı Bakı DOST Mərkəzi ilə tanış olublar.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev vətəndaş rahatlığı və məmnunluğuna uyğun sosial xidmətlərin göstərilməsində DOST təcrübəsinin mühüm üstünlükləri barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 avqust tarixli Fərmanı ilə 2019-cu ilin may ayında DOST Agentliyi və bundan sonra 6 DOST Mərkəzi açılıb. DOST konsepsiyası Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsüdür və bu konsepsiya əsasında sosial sahələr üzrə 154 xidmət “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş rahatlığı və məmnunluğuna uyğun təqdim olunur.
Ötən dövrdə 1 milyon 450 mindən çox vətəndaş DOST xidmətlərindən yararlanıb və bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğu səviyyəsi 98,5 faizdir.
DOST Agentliyinin bir çox beynəlxalq mükafatlarla təltif edildiyi, DOST təcrübəsinin digər ölkələrdə tətbiqinin beynəlxalq qurumlar tərəfindən təşviq olunduğu diqqətə çatdırılıb. Qonaqlar üçün DOST konsepsiyası barədə təqdimat edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın DOST təcrübəsini öyrənərək tətbiq etməkdə maraqlı olan ölkələrdən biri də Moldovadır.
Bu gün Sahil Babayev və Aleksey Buzu tərəfindən imzalanan, iki Nazirlik arasında əməkdaşlıq üzrə 2023-2024-cü illərdə görüləcək işlərə dair Fəaliyyət Planında bu istiqamətdə də təcrübə mübadiləsinin aparılması əksini tapır.

Делегация во главе с молдавским министром ближе ознакомилась с центром DOST
Делегация во главе с министром труда и социальной защиты населения Молдовы Алексеем Бузу, находящимся с визитом в нашей стране, и исполняющим обязанности Постоянного представителя Программы развития ООН в Азербайджане Нуно Кейросом ознакомилась с Бакинским центром DOST № 1.
Министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев проинформировал о важных преимуществах опыта DOST в предоставлении социальных услуг в соответствии с комфортом и удовлетворенностью граждан.
Сообщалось, что Указом Президента Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года c маz 2019 года были открыты Агентство и 6 Центров DOST. Концепция DOST является инициативой Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, и на основе этой концепции, 154 услуги в социальной сфере предоставляются из «единого окна», оперативно, прозрачно, с учетом удобства и удовлетворенности граждан.
За прошедший период услугами DOST воспользовались более 1 миллиона 450 тысяч граждан, а уровень удовлетворенности граждан этими услугами составляет 98,5 процента.
Было доведено до сведения, что Агентство DOST удостоено многих международных наград, а применение опыта DOST в других странах поощряется международными институтами. Гостям была представлена концепция DOST.
Следует отметить, что Молдова является одной из стран, заинтересованных в изучении и применении опыта DOST Азербайджана.