Könüllülər üçün“Əmək hüquqları” mövzusunda növbəti təlim keçirilib
“DOST to DOST” (D2D) layihəsinin “Əmək hüquqları” adlı təlim proqramı çərçivəsində növbəti seminar keçirilib.
Proqram çərçivəsində keçirilən ikinci təlim DƏMX-in əməkdaşı Günel Baxşıyeva tərəfindən "Qadınların əmək hüququ və onun həyata keçirilməsində təminatlar. Analığın mühafizəsi" mövzusunda təşkil olunub. İnteraktiv formada təşkil edilən təlimdə çıxış təqdimat və video-çarxlar vasitəsilə könüllülərə təqdim olub.
Proqram çərçivəsində könüllülərə "Məzuniyyət hüququ və onun təmin edilməsi", "Əmək münasibətləri sahəsində risklərin idarə edilməsi”, “Uşaqların əmək hüquqları”, “Əməyin mühafizəsi nədir və nə üçün lazımlıdır?" mövzularında interaktiv təlimlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Təlimlərin yekununda əməyin mühafizəsi və təhlükəsizliyinin təmini sahəsində nümunəvi olan müəssisələrdən birinə info-turun təşkili nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Əmək hüquqları” adlı təlim proqramı Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin (DƏMX) tərəfdaşlığı, “Könüllü DOST” proqramının təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir. “DOST to DOST” layihəsinin həyata keçirilməsində əsas məqsəd gənclərin fərdi inkişafına dəstək olmaq, həmçinin onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkil olunmasını təmin etməkdir.

Очередной семинар прошел в рамках обучающей программы «Трудовые права» проекта «DOST to DOST» (D2D).
Второй тренинг, проведенный в рамках программы, был организован сотрудником Государственной службы инспекции труда (ГСИТ) Гюнель Бахшиевой на тему «Право женщин на труд и гарантии при его реализации. Охрана материнства». На тренинге, организованном в интерактивной форме, речь волонтеров была представлена в виде презентаций и видеороликов.
В рамках программы волонтеры изучали «Право на отпуск и его предоставление», «Управление рисками в сфере трудовых отношений», «Трудовые права детей», «Что такое охрана труда и зачем она нужна? ".
По окончанию обучения, ожидается участие образцового работодателя в области охраны труда и техники безопасности в инфо-туре.
Следует отметить, что обучающая программа под названием «Трудовые права» реализуется в партнерстве с Государственной инспекцией труда (ГСИТ), организованной программой «DOST Волонтер». Основная цель реализации проекта «DOST to DOST» — поддержка личностного развития молодежи, а также обеспечение эффективной организации ее свободного времени.