Moldova Azərbaycanın DOST təcrübəsini tətbiq etməkdə maraqlıdır
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Moldovada səfərdədir. Səfərin məqsədi Azərbaycanda sosial müdafiə sahəsində həyata keçirilən islahatların əsas elementi olan DOST konsepsiyasını tanıtmaq, həmçinin bu sahədə moldovalı həmkarlarla təcrübə mübadiləsi aparmaqdır.
Səfər çərçivəsində Moldovanın əmək və sosial müdafiə naziri Aleksey Buzunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Aleksey Buzu Moldova ilə Azərbaycan arasında sosial sahədə əməkdaşlığın da inkişaf etməsi üçün səylərin göstərildiyini bildirib. O, DOST təcrübəsi, habelə sosial xidmətlərin vahid platformadan və avtomatlaşdırılmış qaydada göstərilməsi sahəsində ölkəmizin təcrübəsinin öyrənilərək tətbiqinə xüsusi önəm verdiklərini diqqətə çatdırıb.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov tədbir iştirakçılarına DOST konsepsiyası, "bir pəncərə" modeli ilə xidmətin təşkili prinsipləri, bu sahədə fəaliyyətin nəticələri və sosial xidmətlər sahəsində əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Görüşdə DOST konsepsiyası barədə geniş təqdimat nümayiş etdirilib. Təqdimatda Agentliyin və DOST mərkəzlərinin iş prinsipləri və xidmətlərin göstərilməsi barədə detallı məlumatlar əks olunub.
Qeyd edək ki, səfər Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Moldovanın Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyi arasında əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə 2023-2024-cü illərdə görüləcək işləri əhatə edən Fəaliyyət Planı çərçivəsində baş tutub.

Молдова заинтересована в применении опыта DOST Азербайджана
Делегация во главе с председателем правления агентства DOST Фаридом Мамедовым находится с визитом в Молдове. Целью визита является ознакомление с концепцией DOST, которая является основным элементом реформ, реализуемых в сфере социальной защиты в Азербайджане, а также обмен опытом с молдавскими коллегами в этой сфере.
В рамках визита состоялась встреча с делегацией во главе с министром труда и социальной защиты Молдовы Алексеем Бузу. Алексей Бузу сообщил, что предпринимаются усилия по развитию социального сотрудничества между Молдовой и Азербайджаном. Он указал, что они придают особое значение опыту DOST, а также изучению и применению опыта нашей страны в сфере предоставления социальных услуг с единой платформы и в автоматизированном порядке.
Председатель правления агентства DOST Фарид Мамедов проинформировал участников мероприятия о концепции DOST, принципах организации услуг по модели «единого окна», результатах деятельности в этой сфере и важности социальных услуг. На встрече была показана широкая презентация концепции DOST. Презентация содержит подробную информацию о принципах работы и предоставления услуг Агентства и центров DOST.
Следует отметить, что визит состоялся в рамках Плана действий, охватывающего работы, которые должны быть выполнены в 2023-2024 годах по направлениям сотрудничества между Министерством труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики и Министерством труда и Социальной защиты Молдовы.