DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzində DOST Agentliyinin “Könüllü DOST” proqramının “Autizmli gənclərin cəmiyyətə inteqrasiyası” layihəsinin bağlanış mərasimi keçirilib.
“Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin və Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqının tərəfdaşlığı ilə baş tutan tədbirin məqsədi autizm sindromlu gənclərin cəmiyyətə inteqrasiyasına, o cümlədən, onların asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsinə dəstək olmaqdır.
Tədbirdə DOST Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Seymur Alıyev, Azərbaycan Autizm Asossiasiyasının vitse-prezidenti, millət vəkili Jalə Əhmədova, Gənclər Fondunun icraçı direktorunun müavini Orxan Ərəbov, Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqının sədri Yusif Vəliyev və başqaları iştirak edib.
İştirakçılar autizm sindromlu şəxslərin, o cümlədən DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin benefsiarlarının əl işlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar. “Autizmli gənclərin cəmiyyətə inteqrasiyası” layihəsinə dair hesabat videosu təqdim edilib.
Tədbirdə layihə barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Beynəlxalq Autizm Maarifləndirmə ayı çərçivəsində keçirilən layihədə bir ay ərzində müxtəlif maarifləndirici tədbirlər həyata keçirilib, mədəni ekskursiyalar təşkil olunub.
Digər çıxış edənlər bu cür layihələri yüksək qiymətləndiriblər. Bağlanış mərasimi bədii hissə ilə davam edib. Autizm sindromlu şəxslər, Mərkəzin benefsiarları və “Könüllü DOST” proqramı üzvlərinin ifasında konsert proqramı təqdim olunub.

В Центре инклюзивного развития и творчества DOST состоялась церемония закрытия проекта «Интеграция молодых людей с аутизмом в общество» программы «Волонтёр DOST» агентства DOST.
Целью мероприятия, которое проводится в партнерстве с Общественным объединением «Вместе и здоровы» и Союзом общественных организаций Азербайджана, является поддержка интеграции молодых людей с синдромом аутизма в общество, в том числе эффективное использование свободного времени.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя правления агентства DOST Сеймур Алыев, заместитель президента Азербайджанской ассоциации аутистов Жаля Ахмедова, заместитель исполнительного директора Молодежного фонда Орхан Арабов, председатель Союза общественных организаций Азербайджана Юсиф Велиев и другие.
Участники ознакомились с выставкой изделий ручной работы людей с синдромом аутизма, в том числе бенефициаров Центра инклюзивного развития и творчества DOST. Был представлен видеоотчет по проекту «Интеграция молодежи с аутизмом в общество».
На мероприятии была дана информация о проекте. Было отмечено, что в рамках проекта, в течение месяца, проводимого в рамках Международного распространения информации об аутизме, были проведены различные образовательные мероприятия и организованы культурные экскурсии.
Другие спикеры высоко оценили такие проекты. Церемония закрытия продолжилась художественной частью. Была представлена концертная программа в исполнении людей с синдромом аутизма, бенефициаров Центра и участников программы «Волонтёр DOST».