DOST Agentliyində Everest zirvəsinə qalxan ilk azərbaycanlı xanım Elmira Aslanova ilə könüllülərin görüşü təşkil olunub. "Səyahətçilər klubu" çərçivəsində təşkil olunan görüşdə Elmira xanım dağlardakı təcrübəsindən, çətinliklərin öhdəsindən necə gəldiyindən, bu təcrübənin ona nə qatdığından danışıb. Ardınca Elmira Aslanova könüllüləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, 2023-cü il 19 may tarixində Azərbaycan əsilli Ukrayna vətəndaşı Elmira Aslanova dünyanın ən yüksək zirvəsi olan Everesti (8848 m) fəth edib. Beləliklə, o, "Dünyanın damını" fəth edən ilk azərbaycanlı qadın olub.

В агентстве DOST была организована встреча волонтеров с Эльмирой Аслановой, первой азербайджанкой, поднявшейся на Эверест. На встрече, организованной в рамках «Клуба путешественников», Эльмира Асланова рассказала о своем опыте в горах, о том, как она преодолевала трудности и что ей дал этот опыт. В конце Эльмира Асланова ответила на вопросы волонтеров.
Отметим, что 19 мая 2023 года Эльмира Асланова, гражданка Украины азербайджанского происхождения, совершила восхождение на вершину высочайшей вершины мира Эверест (8848 м). Таким образом, она стала первой азербайджанкой, покорившей «Крышу мира».