Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən yaradılan e-xidmət - Ədliyyə Nazirliyinə Təcili Elektron Zəng (“ƏN TEZ”) xidməti 1 saylı Bakı DOST mərkəzində istifadəyə verilib.
Bu xidmət vasitəsilə vətəndaşlar notariat, vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatı, ailə məsələləri üzrə məhkəməyə müraciət, habelə tələbkar qismində bəzi məhkəmə qərarlarının icrası xidmətlərindən bəhrələnə biləcəklər. Smart konsepsiya əsasında fəaliyyət göstərən “ƏN TEZ” xidmət sistemi biometrik eyniləşdirmə imkanına malik olduğundan müraciət edən şəxsin hər hansı bir portalda qeydiyyatı və ya elektron imza sahibi olması tələb edilməyəcək.
Daha əvvəl 3 saylı Bakı DOST Mərkəzində və Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda istifadəyə verilmiş “ƏN TEZ” xidməti vətəndaşlara, o cümlədən səyahət etmək istəyənlərə yerindəcə müraciət etməklə məsafədən zəruri ədliyyə xidmətlərinin göstərilməsi imkanı yaradır.
Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən “ƏN TEZ” xidmətinin paytaxtla yanaşı, respublikamızın digər bölgələrində, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə, habelə ASAN xidmət mərkəzlərində və insanların daha çox müraciət etdikləri digər xidmət məkanlarında da istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.

В еще одном Центре DOST запустили услугу "ƏN TEZ"
В Бакинском центре DOST №1 запущена созданная Министерством юстиции электронная услуга - «Экстренный электронный вызов в Министерство юстиции» («САМАЯ БЫСТРАЯ»).
Благодаря данной услуге граждане смогут воспользоваться услугами нотариуса, государственной регистрации актов гражданского состояния, обращения в суд по семейным вопросам, а также исполнения некоторых судебных решений в качестве истца. Поскольку система сервиса «САМАЯ БЫСТРАЯ», работающая на основе смарт-концепции, имеет возможность биометрической идентификации, от заявителя не потребуется регистрироваться на каком-либо портале или иметь электронную подпись.
Услуга «САМАЯ БЫСТРАЯ», которая ранее была запущена в Бакинском центре DOST №3 и Международном аэропорту имени Гейдара Алиева, дает возможность гражданам, в том числе желающим путешествовать, оказывать необходимые судебные услуги дистанционно, обращаясь на месте.
Минюст планирует запустить услугу «САМАЯ БЫСТРАЯ» не только в столице, но и в других регионах нашей республики, в том числе на территориях, освобожденных от оккупации, а также в сервисных центрах ASAN и других местах обслуживания, куда часто обращаются люди.