“DOST 2023: çevik, innovativ və davamlı xidmətlərin göstərilməsi üçün vahid platforma” adlı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
7 sentyabr 2023, 15:41
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi və Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat - DOST Agentliyinin yaradılmasının 5 illiyi münasibətilə Azərbaycanda ilk dəfə sosial xidmətlər sahəsində “DOST 2023: çevik, innovativ və davamlı xidmətlərin göstərilməsi üçün vahid platforma” adlı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən və iki gün davam edəcək konfransda 50 xarici, 110 yerli qonaq, eləcə də 40 beynəlxalq təşkilat iştirak edir.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev tədbiri giriş sözü ilə açaraq bildirib ki, ötən əsrin 90-cı illərində müstəqil Azərbaycan dövlətini quraraq uzunmüddətli inkişaf yoluna səfərbər edən Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən ölkəmizin uğurlu sosial inkişaf strategiyası yaradılıb. Bu strategiya Prezident İlham Əliyev tərəfindən mükəmməl islahatlarla davam və inkişaf etdirilir.
Nazir dövlət başçımızın tapşırıqları ilə son beş ildə 4 sosial islahat paketi icra olunduğunu, bu islahatlar üzrə ayrılan əlavə illik vəsaitin 7 milyard manata çatdığını, sosial ödənişlərdəki ciddi artımları, dövlət sosial xidmətlərinin geniş miqyasda elektronlaşdırılması istiqamətində uğurları diqqətə çatdırıb.
Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyasının son illər aparılan sosial islahatların mühüm nailiyyətlərindən olduğu vurğulanıb. Bildirilib ki, DOST mərkəzlərində 159 xidmət “bir pəncərə”dən, innovativ texnologiyalarla, modern və çevik, tam şəffaf mexanizmlər üzərində təqdim edilir və DOST ölkəmizin bu sahədə yeni brendini formalaşdırıb.
2019-cu ildən DOST Agentliyi və 7 DOST mərkəzi, işğaldan azad olunmuş Zəngilanın Ağalı kəndində ilk Smart DOST Xidmət məntəqəsi açılıb. DOST mərkəzlərində ötən dövrdə 1 milyon 730 min vətəndaşa xidmət göstərilib, həmin xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğu 98,2 faizə çatdırılıb.
“Könüllü DOST” proqramının uğurlarından bəhs olunub. DOST konsepsiyasının beynəlxalq səviyyədə də yüksək dəyərləndirildiyi, DOST Agentliyinin 13 beynəlxalq mükafata və sertifikata (Avropa Sosial Şəbəkəsinin “Avropa Sosial Xidmətlər Mükafatı”, Beynəlxalq Sosial Təminat Assosiasiyasının 3 mükafatı, Mükəmməllik Sertifikatları və s.) layiq görüldüyü, bir çox ölkələrin DOST təcrübəsini tətbiq etməyə maraq göstərdiyi vurğulanıb. Ümumilikdə, Azərbaycanda son 5 ildə aparılan sosial islahatların uğurlarının təkcə keçən il və bu ilin ötən dövründə 40-a yaxın beynəlxalq mükafat və sertifikatla təltif edildiyi bildirilib.
Qeyd olunub ki, DOST modelinin unikallığı, qazanılmış nailiyyətlər əsasında faydalı təcrübə mübadiləsinə şərait yaradan bu Konfransın məqsədlərindən biri də yerli və beynəlxalq ekspertləri bir araya gətirməklə dövlət sosial xidmətləri sahəsində müasir texnologiyaların, innovativ həllərin geniş tətbiqinə əsaslanan inkişaf perspektivlərinin, gələcək inkişaf yollarının müəyyənləşdirilməsidir.
Fəxri qonaqlar qismində Avropa Sosial Şəbəkəsinin sədri Kristian Fillet, Azərbaycan Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, BMT-nin Rezident Əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov çıxış ediblər.
Vahid platforma üzrə mövcud təcrübələrin bir araya gətirilməsi, trendlərin müəyyən edilməsi, DOST konsepsiyası tanınma səviyyəsinin daha da artırılması, DOST xidmətləri barədə beynəlxalq ictimaiyyətin daha geniş məlumatlandırılması və s. tədbirin əsas hədəfləridir.
Konfrans iki plenar və üç paralel iclasdan ibarət olmaqla yerli və beynəlxalq ekspertlərin müxtəlif mövzularda təqdimat, panel müzakirəsi və çıxışları ilə davam edir.

Стартовала международная конференция «DOST 2023: Единая платформа для предоставления гибких, инновационных и устойчивых услуг»
7 сентября 2023, 15:41
Стартовала международная конференция «DOST 2023:  Единая платформа для предоставления гибких, инновационных и устойчивых услуг»
По случаю 100-летия общенационального лидера Гейдара Алиева и 5-летия создания Агентства устойчивого и оперативного социального обеспечения - DOST впервые в Азербайджане в социальной сфере прошла международная конференция «DOST 2023: Единая платформа для предоставления гибких, инновационных и устойчивых услуг».
В двухдневной конференции, проходящей в Центре Гейдара Алиева, принимают участие 50 иностранных и 110 местных гостей, а также представители 40 международных организаций.
Министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев открыл мероприятие вступительной речью и сказал, что успешная стратегия социального развития нашей страны была создана Великим Лидером Гейдаром Алиевым, основавшим в 90-е годы прошлого века независимое Азербайджанское государство и мобилизовало его на путь долгосрочного развития. Эту стратегию продолжает и развивает Президент Ильхам Алиев, осуществив удачные реформы.
Было подчеркнуто, что концепция DOST, которая стала инициативой первого вице-президента Мехрибан Алиевой, является одним из важных достижений социальных реформ, проводимых в последние годы. Сообщалось, что 159 услуг предоставляются в центрах DOST из «единого окна», с использованием инновационных технологий, по современным и гибким, полностью прозрачным механизмам, и DOST сформировал новый бренд нашей страны в этой сфере.
Было отмечено, что уникальность модели DOST, одна из целей данной конференции, предоставляющей возможности для обмена полезным опытом на основе достижений, заключается в объединении местных и международных экспертов и определении перспектив развития и будущих путей развития на основе о широком применении современных технологий и инновационных решений в сфере государственных социальных услуг.
В качестве почетных гостей выступили председатель Европейской социальной сети Кристиан Филле, председатель Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальных инноваций при президенте Азербайджана Ульви Мехтиев, координатор ООН в нашей стране Владанка Андреева, заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов.
Объединение существующих практик на единой платформе, выявление тенденций, дальнейшее повышение уровня признания концепции DOST, предоставление более широкой информации международному сообществу об услугах DOST и т. д. являются основными целями мероприятия.
Конференция, состоящая из двух пленарных и трех параллельных сессий, продолжается презентациями, панельными дискуссиями и выступлениями местных и международных экспертов по различным темам.