Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərlə bağlı geniş miqyaslı sosial dəstək tədbirləri bundan sonra da genişlənəcəkdir.
Bu barədə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev Nazirlikdə keçirilən kollegiya iclasında bildirib.
Qeyd olunub ki, tarixi Zəfərimizlə başa çatan Vətən müharibəsindən sonra şəhid ailəsi üzvləri və müharibə veteranı olan 103 min şəxsə 115 min sosial sosial ödəniş təyin olunub, 20 min şəxs üçün məşğulluq tədbirləri görülüb.
Həmin dövrdə mənzil təminatı proqramı genişləndirilərək, şəhid ailəsi və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə 5300-dən artıq mənzil və fərdi ev verilib. Müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə 324 avtomobil təqdim edilib.
Sosial dəstək proqramı çərçivəsində müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan 439 şəxs 458 ədəd yüksək texnologiyalı müasir protezlə təmin edilib, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan 2 min şəxsə isə 44,6 min reabilitasiya vasitəsi verilib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan geniş infrastruktur layihələrinə diqqət çəkən S.Babayev bu yaxınlarda fəaliyyətə başlayan Qarabağ Regional DOST Mərkəzində 9 inzibati rayon üzrə 900 mindən çox şəxsə məşğulluq, əmək, əlillik və sosial müdafiə sahələrində “bir pəncərə” prinsipi ilə xidmətlərin göstəriləcəyini vurğulayıb.
“Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən geniş miqyaslı məşğulluq tədbirləri barədə məlumat verilib.
Bu ərazilərə köçürülən sakinlərdən əmək qabiliyyətli olanların təqribən 70%-nin artıq məşğulluğunun təmin edildiyi diqqətə çatdırılıb. Bu tədbirlərin daha da genişlənəcəyi qeyd edilib.
İclasda həmçinin Nazirlik tərəfindən vətəndaşların qəbulu və müraciətlərinə baxılması, daxili nəzarət və audit, kadr məsələləri, sənədlərlə və vətəndaşların müraciətləri ilə iş və digər sahələrdə görülmüş işlər və qarşıda duran hədəflər müzakirə olunub.

В рамках программы «Великое возвращение» меры по трудоустройству, реализуемые на освобожденных территориях, будут еще более расширены
1 ноября 2023, 15:18
Согласно поручению Президента Ильхама Алиева, будут и дальше расширяться широкомасштабные меры социальной поддержки семей шехидов и лиц получившие инвалидность, в связи с войной.
Об этом на состоявшемся в министерстве заседании коллегии заявил министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев.
Было отмечено, что после Отечественной войны, завершившейся нашей исторической Победой, 103 тысячам человек, являвшимся членами семей шехидов и ветеранам войны, назначено 115 тысяч социальных выплат, трудоустроено 20 тысяч человек.
В рамках программы «Большое возвращение» была представлена ​​информация о масштабных мерах по трудоустройству, реализуемых на освобожденных от оккупации территориях.
Доведено до сведения, что около 70% переселенных в эти районы трудоспособных жителей уже трудоустроены. Было отмечено, что эти меры будут и дальше расширяться.
На совещании также обсуждались прием и рассмотрение обращений граждан со стороны министрества, внутренний контроль и аудит, кадровые вопросы, работа с документами и обращениями граждан и другие направления и предстоящие задачи.