DOST Agentliyində ilin yekunları ilə bağlı mətbuat konfransı keçirilib
Bu il DOST mərkəzlərinə 620 minə yaxın vətəndaş müraciəti daxil olub. Ümumilikdə isə bu rəqəm 1 milyon 271 mindən çoxdur.
Bunu DOST Agentliyində keçirilən mətbuat konfransında Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov bildirib.
2022-ci il üzrə görülən işlərə və qarşıda duran hədəflərə dair keçirilən tədbirdə ilin yekunları ilə bağlı hesabat xarakterli video çarx nümayiş olunub.
Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov media nümayəndələrinə 2022-ci ildə görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, vətəndaşlara 154 dövlət sosial xidmətlərini “bir pəncərə”dən, modern və çevik, şəffaf mexanizmlər üzərində təqdim edən DOST konsepsiyası xidmət səviyyəsini hər il daha da yüksəltməyə nail olur. Vətəndaşların bu xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsi 98,2% təşkil edib.
Eyni zamanda Çağrı Mərkəzi 142 tərəfindən 2022-ci ildə 1 milyon 548 min nəfər vətəndaşın müraciəti cavablandırılıb. Şəhid ailəsi üzvləri, müharibə ilə əlaqədar xəsarət almış hərbi qulluqçular və əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə xidmət göstərən Vahid əlaqələndirmə mərkəzləri tərəfindən 220 mindən çox müraciət qeydə alınıb.
Fərid Məmmədov 2022-ci ildə DOST Agentliyinin fəaliyyətinin beynəlxalq arenada yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib. Agentlik bu il 5 beynəlxalq mükafatla, o cümlədən Avropa Sosial Şəbəkəsinin Avropa Sosial Xidmətlər Mükafatı ilə təltif edilib. DOST mərkəzləri “Avropa İttifaqı Biznes Mühiti Hesabatı-2021”də təkmil islahat kimi dəyərləndirilib. Həmçinin dünyada məşhur olan LRQA sertifikatlaşdırma (Böyük Britaniya) təşkilatı tərəfindən 4 istiqamət üzrə ISO sertifikatlarına layiq görülüb.
Mətbuat konfransında DOST mərkəzləri şəbəkəsinin genişləndirildiyi də diqqətə çatdırılıb. Cənab Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə açılışı baş tutan 5 saylı Bakı DOST Mərkəzi ilə paytaxt və Abşeron rayonu DOST xidmətləri ilə tam əhatə olunub. Həmçinin işğaldan azad edilən ərazilərdə də DOST konsepsiyasının tətbiqinə başlanıb. Cari ilin may ayında Zəngilanın Ağalı kəndində ilk “Smart DOST” məntəqəsi istifadəyə verilib. Hazırda Şuşa, Sumqayıt, Gəncə, Bərdə, Quba və digər regionlarda mərkəzlərin yekun layihələndirmə-tikinti işləri aparılır. 2025-ci ilin sonunadək 17 regional "DOST" mərkəzinin və 55 rayon filiallarının istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulub.

В Агентстве DOST состоялась пресс-конференция по итогам года
В этом году в центры DOST обратилось около 620 000 граждан. В целом это число составляет более 1 миллиона 271 тысячи.
Об этом на пресс-конференции заявил председатель правления агентства Фарид Мамедов.
На мероприятии был показан видеоролик об итогах года о проделанной работе и предстоящих целях на 2023 год.
Председатель правления агентства Фарид Мамедов проинформировал представителей СМИ о работе, проделанной в 2022 году. Он сказал, что концепция DOST, предусматривающая предоставление гражданам 154 государственных социальных услуг из «единого окна», современным и гибким, прозрачным способом, с каждым годом удается повышать уровень обслуживания. Уровень удовлетворенности граждан данными услугами составил 98,2%.
При этом в 2022 году в Колл-центр 142 обратилось 1 млн 548 тысяч граждан. Более 220 тысяч обращений зарегистрировано Едиными координационными центрами, оказывающими услуги членам семей шехидов, военнослужащим, пострадавшим на войне и лицам с физическими ограничениями.
Фарид Мамедов отметил, что деятельность Агентства DOST в 2022 году получила высокую оценку на международной арене. В этом году агентство было удостоено 5 международных наград, в том числе премии European Social Services Award (Европейской социальной сети). Центры DOST были оценены как передовая реформа в «Докладе о деловой среде Европейского Союза-2021». Также удостоены сертификатами ISO по 4 направлениям от всемирно известной сертификационной организации LRQA (Великобритания).
На пресс-конференции также было отмечено, что сеть центров DOST расширена. Благодаря Бакинскому центру DOST №5, который был открыт при участии Президента Ильхама Алиева, столица и Абшеронский район полностью охвачены услугами DOST. Также концепция DOST применялась на территориях, освобожденных от оккупации. В мае этого года в селе Агалы Зангиланского района была введена в эксплуатацию первый пункт «Smart DOST». В настоящее время завершаются работы по проектированию и строительству центров в Шуше, Сумгаите, Гяндже, Барде, Губе и других районах. До конца 2025 года планируется ввести в эксплуатацию 17 региональных центров и 55 региональных филиалов.