Moldova nümayəndə heyəti DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzində olub
Ölkəmizdə səfərdə olan Moldovanın əmək və sosial müdafiə naziri Aleksey Buzunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzində (DOST RİM) olub.
Mərkəzin direktoru Kənan Əkpərov son illər Azərbaycanda aparılan geniş miqyaslı sosial islahatlar çərçivəsində sosial xidmətlərin elektronlaşdırılması istiqamətində əldə olunan uğurları diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanda son illər əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində qurulan rəqəmsal infrastruktur, e-sistemlər üzərindən proaktiv təyinat mexanizmləri barədə nümayəndə heyəti üçün təqdimat edilib. Nazirliyin 153 xidmətindən 140-dan və ya 90 faizdən çoxunun elektronlaşdırıldığı, e-sistem üzərindən 51 proaktiv xidmətin fəaliyyət göstərdiyi bildirilib.
E-sosial.az portalı və “Əmək və Məşğulluq” altsistemi barədə də məlumat verilib, qonaqların sualları cavablandırılıb.
Azərbaycanda sosial sahədə xidmətlərin elektronlaşdırılması üzrə son illərdə əldə olunan uğurlu təcrübənin öyrənilərək tətbiqinə maraq göstərən ölkələrdən biri də Moldovadır.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev və Moldovanın əmək və sosial müdafiə naziri Aleksey Buzu tərəfindən imzalanan, iki Nazirlik arasında əməkdaşlıq üzrə 2023-2024-cü illərdə görüləcək işləri əhatə edən yeni Fəaliyyət Planında bu istiqamətdə təcrübə mübadiləsinin aparılması da əksini tapır.

Делегация Молдовы посетила Центр цифровых инноваций DOST
Делегация во главе с министром труда и социальной защиты населения Молдовы Алексеем Бузу, находящаяся с визитом в нашей стране, посетила Центр цифровых инноваций DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Директор центра Кянан Акперов обратил внимание на успехи, достигнутые в направлении электронизации социальных услуг в рамках широкомасштабных социальных реформ, проводимых в Азербайджане в последние годы.
Для делегации была показана презентация о цифровой инфраструктуре и механизмах проактивного назначения через электронные системы, созданные в Азербайджане в последние годы в сферах труда, занятости и социальной защиты. Сообщалось, что 140 из 153 услуг министерства или более 90 процентов электронизированы, а через е-систему можно воспользоваться 51 электронной услугой.
Также были продемонстрированы портал E-sosial.az и подсистема «Труд и занятость», даны ответы на вопросы гостей.
Молдова является одной из стран, проявляющих интерес к изучению и применению накопленного в последние годы успешного опыта по электронизации социальных услуг в Азербайджане.
Обмен опытом в этом направлении нашел свое отражение и в новом Плане мероприятий, который охватывает предстоящую работу в 2023-2024 годах по сотрудничеству между двумя министерствами, подписанном министром труда и социальной защиты населения Сахилем Бабаевым и Министром труда и социальной защиты Молдовы Алексеем Бузу.