116 123 nömrəsinə daxil olan zənglər Çağrı Mərkəzi 142 tərəfindən cavablandırılır
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin bütün çağrı mərkəzləri vahid platforma altında cəmləşdirilir. Artıq nazirliyin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyinin (SXA) 116 123 nömrəsinə daxil olan zənglər Çağrı Mərkəzi 142 üzərindən qəbul edilərək cavablandırılır.
Bununla bağlı hazırlanmış Tədbirlər Planına əsasən ilkin mərhələdə işçilərin tam şəkildə DOST Agentliyinin tələblərinə uyğunluğu nəzərə alınmaqla mərhələli şəkildə işə cəlb edilməsi, eləcə də məlumat mübadiləsinin təşkili həyata keçirilib. İyunun 19-dan etibarən isə 116 123 nömrəsinə daxil olan zənglərin 142 platforması üzərindən qəbul edilməsinə başlanılıb.
Artıq 116 123 çağrı mərkəzinin məişət zorakılığı ilə bağlı 24 saat fəaliyyət göstərən xətti istisna olmaqla SXA tərəfindən göstərilən sosial xidmətlər və müəssisələrə qəbul, uşaqlar, psixoloji dəstək və mənzil novbəsi ilə bağlı kanalları Çağrı Mərkəzi 142 üzərindən cavablandırılır.
Məqsəd vətəndaş müraciətlərinin cavablandırılması xidmətinin keyfiyyətinin daha da artırılması, onların müvafiq xidmətlərlə bağlı yalnız bir qısa nömrədən istifadə etməklə müraciət etmələrinə şərait yaradılmasıdır.
Qeyd edək ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin digər qurumları üzrə fəaliyyət göstərən telefon nömrələrinin də Çağrı Mərkəzi 142-yə inteqrasiyası həyata keçirilir.

Все колл-центры Министерства труда и социальной защиты населения собраны под единой платформой. Теперь звонки на номер 116 123 Агентства социального обслуживания при министерстве принимаются и обрабатываются через Колл-центр 142.
Согласно подготовленному, в связи с этим плану мероприятий, на начальном этапе осуществлялся поэтапный набор сотрудников с учетом соблюдения требований Агентства DOST, а также организация информационного обмена. С 19 июня звонки на номер 116 123 поступают через единую платформу 142.
Каналы колл-центра 116 123 по вопросам приема детей, психологической поддержки и жилищного строительства в социальные службы и учреждения, предоставляемые АСУ, теперь отвечают через колл-центр 142, за исключением 24-часовой линии колл-центра по вопросам домашнего насилия.
Цель – дальнейшее повышение качества сервиса реагирования на обращения граждан, предоставление им возможности обращаться за соответствующими услугами только по одному короткому номеру.
Следует отметить, что в Колл-центр 142 интегрируются номера телефонов, действующие в других учреждениях Министерства труда и социальной защиты населения.