Türkiyə nümayəndə heyəti ilə görüşdə əmək və sosial müdafiə sahəsində gələcək əməkdaşlıq müzakirə olunub
22 noyabr 2023, 17:16
Azərbaycan və Türkiyə arasında dostluq, qardaşlıq və xalqların birliyi amilinə əsaslanan münasibətlər iki qardaş ölkənin dövlət başçılarının birgə səyləri ilə strateji tərəfdaşlıq səviyyəsindədir və əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahəsində də əlaqələr daim genişlənir.
Bunu Türkiyənin əmək və sosial müdafiə naziri Vedat İşıkhanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev bildirib. O bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Ötən dövrdə iki ölkə arasında əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahəsində əlaqələrin daim genişlənməkdə olduğu və  bu sahədə  7 əməkdaşlıq sənədinin imzalandığı bildirilib. İki nazirlik arasında Əmək və sosial müdafiə sahəsində əməkdaşlıq üzrə Birgə Daimi Komissiyanın fəaliyyətinin əlaqələrin genişləndirilməsində  xüsusi önəmi qeyd olunub. Gələn il Komissiyanın növbəti 11-ci iclasının keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu diqqətə çatdırılıb.
V.İşıkhan Türkiyə üçün qardaş ölkə olan Azərbaycanda səfərdə olmasından məmnunluğunu ifadə edib. O ikitərəfli əalqələrin genişləndirilməsi üçün ardıcıl işlər aparıldığını və uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin formalaşdığını bildirib. Görüşdə iki nazirlik arasında əmək, məşğulluq, sosial müdafiə, əlillik və reabilitasiya sahələrində gələcək əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyəti İƏT-ə üzv dövlətlərin əmək nazirlərinin Bakıda keçirilən 5-ci konfransında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdədir.

На встрече с турецкой делегацией обсуждено дальнейшее сотрудничество в сфере труда и социальной защиты
22 ноября 2023, 17:16
Отношения между Азербайджаном и Турцией, основанные на факторе дружбы, братства и единения народов, совместными усилиями глав государств двух братских стран находятся на уровне стратегического партнерства, и в сфере труда, занятости и социальной защиты отношения постоянно расширяются.
Об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев на встрече с делегацией, возглавляемой министром труда и социальной защиты Турции Ведатом Ишикханом. Он подчеркнул важность дальнейшего укрепления этих отношений.
Сообщалось, что за прошедший период отношения между двумя странами в сфере труда, занятости и социальной защиты постоянно расширялись и в этой сфере подписано 7 документов о сотрудничестве. Отмечена особая значимость деятельности Совместной постоянной комиссии по сотрудничеству в сфере труда и социальной защиты между двумя министерствами в расширении отношений. Доведено до сведения, что следующее 11-е заседание Комиссии планируется провести в следующем году.
В. Ишикхан выразил удовлетворение своим визитом в Азербайджан, который является братской для Турции страной. Он сообщил, что ведется постоянная работа по расширению двусторонних отношений и накоплен успешный опыт сотрудничества. В ходе встречи между двумя министерствами состоялись дискуссии о будущем сотрудничестве в сферах труда, занятости, социальной защиты, инвалидности и реабилитации.
Отметим, что делегация находится с визитом в нашей стране для участия в V конференции министров труда стран-членов ОИС, проходящей в Баку.