Dekabrın 20-də Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Sərhədsiz istedadlar” adlı sərgi-yarmarka keçirilib. DOST Agentliyi, BDU və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə təşkil olunan tədbirin məqsədi əlilliyi olan şəxslərin hüquq, bilik və bacarıqları, eləcə də onlar üçün yaradılmış imkanlar barədə geniş məlumatlandırmanın aparılması olub.
Tədbir çərçivəsində əlilliyi olan tələbə və gənclərin çıxışları, o cümlədən müxtəlif ideya və layihələrin dinlənilməsi, “DanceAbility Azərbaycan” İnklüziv Rəqs qrupunun çıxışı, əlilliyi olan şəxslərin uğur hekayələrinə həsr olunmuş videoçarxın, eləcə də əl işlərinin nümayişi və yarmarkası təşkil olunub. Tədbirdə səsləndirilən ən uğurlu layihə və təkliflər tərəfdaş qurumlar tərəfindən dəstəklənib. Sərgidə müxtəlif müsabiqə və startap layihələrinin keçirilməsi barədə elanlar verilib.
Tədbirdə BDU-nun rektoru professor Elçin Babayev, DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov, BMT-nin Uşaq Fondunun Yeniyetmə və Gənclərin İnkişafı üzrə mütəxəssisi Nigar Nəsrullayeva, Gender HUB Azərbaycan təşkilatının nümayəndəsi, ƏSA İnklüziv Teatrının aktyoru Orxan Əliyev, DMA-nın karyera məsləhətçisi Xanoğlan Sadiq və başqa dəvətli qonaqlar çıxış edərək əlilliyi olan şəxslərin məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi, sosial müdafiəsi, inklüzvlik və bərabərliyin təmin olunması sahəsində müəssisələri tərəfindən həyata keçirilən layihələrdən danışıb, yeni çağırışlarla auditoriyaya müraciət ediblər.
3 dekabr - Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Gününə həsr olunmuş “Sərhədsiz istedadlar” adlı sərgi-yarmarka DOST Agentliyi ilə Bakı Dövlət Universiteti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun icrası üzrə Birgə Fəaliyyət Planı çərçivəsində həyata keçirilib. Layihənin məqsədi əlilliyi olan tələbələri cəmiyyətə tanıtmaq, onlarda müxtəlif özünüinkişaf proqramlarına maraq oyatmaq, özgüvənlərini artırıb yeni layihələrə həvəslə və tərəddüdsüz qoşulmasını təmin etməkdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı sərgi iştirakçılarına "Dantenin yubileyi" tamaşasına 10 bilet hədiyyə edib.

20 декабря в Бакинском государственном университете (БГУ) прошла выставка-ярмарка «Безграничные таланты». Целью мероприятия, организованного совместно Агентством DOST, БГУ и Ассоциацией банков Азербайджана, было предоставление широкой информации о правах, знаниях и навыках людей с ограниченными физическими возможностями, а также о созданных для них возможностях.
В рамках мероприятия состоялись выступления студентов и молодых людей с ограниченными физическими возможностями, в том числе слушание различных идей и проектов, выступление инклюзивной группы «DanceAbility Азербайджан», видеоклип, посвященный историям успеха людей с ограниченными физическими возможностями, а также были организованы выставка изделий кустарного промысла и ярмарка. Наиболее успешные проекты и предложения, представленные на мероприятии, получили поддержку партнерских учреждений. На выставке прозвучали анонсы о проведении различных конкурсов и стартап-проектов.
В мероприятии приняли участие ректор БГУ профессор Эльчин Бабаев, председатель правления Агентства DOST Фарид Мамедов, специалист Детского фонда ООН по развитию подростков и молодежи Нигяр Нясруллаева, представитель организации Gender HUB Азербайджан, актер Инклюзивного театра ƏSA Орхан Алиев, карьерный консультант ГАЗ Ханоглан Садик и другие приглашенные гости рассказали о проектах, реализуемых предприятиями в сфере расширения возможностей трудоустройства, социальной защиты, обеспечения инклюзивности и равенства лиц с ограниченными возможностями, они обратились к аудитории с новыми вызовами.
3 декабря – В рамках Плана совместных действий по реализации Меморандума о взаимопонимании, подписанного между Агентством DOST и Бакинским государственным университетом, прошла выставка «Безграничные таланты», посвященная Международному дню людей с ограниченными физическими возможностями. Цель проекта – познакомить студентов с ограниченными физическими возможностями с обществом, вызвать у них интерес к различным программам саморазвития, повысить их уверенность в себе и обеспечить, чтобы они присоединялись к новым проектам с энтузиазмом и без колебаний.
Отметим, что Азербайджанский государственный академический национальный драматический театр подарил участникам выставки 10 билетов на спектакль «Юбилей Данте».