DOST konsepsiyası Azərbaycanın sosial sahədə mühüm innovativ yeniliyi olmaqla 20-dən çox beynəlxalq mükafat və sertifikatla təltif edilib və mötəbər beynəlxalq qurumlar tərəfindən dünyanın qabaqcıl təcrübələrindən biri kimi tanınaraq digər ölkələrdə də tətbiqi təşviq olunur.
Bu barədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyinin Müşahidə Şurasının növbəti iclasında bildirilib.
Şuranın sədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev Prezident İlham Əliyevin uğurlu sosial islahatlar proqramının nailiyyətlərindən biri kimi, DOST mərkəzlərində 1,9 milyondan artıq vətəndaşa xidmət göstərildiyini, xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğu səviyyəsinin 98,1 faiz təşkil etdiyini qeyd edib.
Bu il açılan Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin işğaldan azad olunmuş 9 şəhər və rayonu əhatə edərək ümumilikdə 900 mindən çox əhaliyə xidmət göstərdiyi bildirilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası sayəsində Azərbaycanda dövlət sosial xidmətlərinin müasir və çevik, tam şəffaf mexanizmlər üzərindən, “bir pəncərə”dən, innovativ əsasda təqdim edildiyi vurğulanıb.
İclasda DOST Agentliyinin bu ilki fəaliyyəti ilə bağlı hesabat dinlənilib.
Cari il ərzində görülən işlər, həyata keçirilən layihələr, xidmətlərin təşkili, o cümlədən xidmət keyfiyyətinin daha da artırılması istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verilib.
Agentliyin 2024-cü il üçün büdcəsi, ştat vahidləri üzrə əməkhaqları və əməyin ödənişi fondunun təsdiq edilməsi, strukturunun yeni redaksiyada təsdiq edilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb və müvafiq qərarlar qəbul olunub.

Состоялось заседание Наблюдательного совета Агентства DOST
Концепция DOST является важным инновационным нововведением в социальной сфере Азербайджана и отмечена более чем 20 международными наградами и сертификатами, признана одной из ведущих мировых практик авторитетными международными институтами, а ее применение поощряется в других странах.
Об этом было объявлено на очередном заседании наблюдательного совета Агентства DOST при Минтруда и социальной защиты населения.
Председатель совета, министр труда и социальной защиты населения Сахил Бабаев отметил, что одним из достижений успешной деятельности Президента Ильхама Алиева является то, что центры DOST оказали услуги более 1,9 миллионам граждан, а уровень удовлетворенности граждан услугами составляет 98,1 процента.
Сообщалось, что открывшийся в этом году Карабахский Региональный Центр DOST охватывает 9 освобожденных от оккупации городов и районов и оказывает услуги в общей сложности более 900 тысячам человек.
Было подчеркнуто, что благодаря концепции DOST, инициированной первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, государственные социальные услуги в Азербайджане предоставляются посредством современных и гибких, полностью прозрачных механизмов, из “единого окна”, на инновационной основе.
На заседании был заслушан отчет о деятельности Агентства DOST в этом году.
В течение текущего года была представлена ​​информация о проделанной работе, реализованных проектах, организации обслуживания, а также предпринятых шагах в направлении дальнейшего повышения качества обслуживания.
Обсужден бюджет агентства на 2024 год, утверждение фонда заработной платы и оплаты труда подразделений, утверждение его структуры в новой редакции и приняты соответствующие решения.