Rusiya Hökuməti sədrinin müavini DOST Mərkəzində olub
Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini, Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Aleksey Overçuk ölkəmizə səfəri çərçivəsində 2 saylı Bakı DOST Mərkəzində olub.
Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 avqust tarixli Fərmanı ilə yaradılan DOST Agentliyi və DOST mərkəzlərinin fəaliyyəti barədə qonağa məlumat verilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyasının dövlət sosial xidmətlər sisteminə gətirdiyi innovativ yeniliklər, sosial sahələr üzrə  159 xidmətin “bir pəncərə”dən, şəffaf, çevik, vətəndaş məmnunluğuna uyğun təqdim olunmasına imkan yaratdığı diqqətə çatdırılıb. Ötən dövrdə 2 milyonadək vətəndaşın DOST xidmətlərindən faydalandığı bildirilib.
DOST konsepsiyasının beynəlxalq səviyyədə yüksək dəyərləndirildiyi və xüsusi mükafatlara layiq görüldüyü, digər ölkələrdə də tətbiqinin təşviq edildiyi vurğulanıb. Hazırda bir sıra ölkələrin DOST təcrübəsini tətbiq etməkdə maraqlı olduğu qeyd edilib.
DOST mərkəzində əhaliyə göstərilən xidmətlərlə tanış olan Aleksey Overçuk DOST təcrübəsi barədə xoş təəssüratlarını ifadə edib.
Son illər ölkəmizdə dövlət sosial xidmətlərinin elektronlaşdırılması istiqamətində əldə olunan nailiyyətlər, beynəlxalq qurumlar tərəfindən qabaqcıl təcrübələr sırasına daxil edilən yeni rəqəmsal sosial layihələr barədə də məlumat verilib.

Заместитель Председателя Правительства РФ посетил Центр DOST
Заместитель Председателя Правительства Российской Федерации, сопредседатель Межправительственной комиссии Алексей Оверчук в рамках своего визита в нашу страну посетил Бакинский центр DOST №2.
Гость был проинформирован о деятельности Агентства DOST и центров, созданных Указом Президента Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года.
Было доведено до внимания, что инновационные новшества, привнесенные концепцией DOST в государственную систему социальных услуг, ставшие инициативой первого вице-президента Мехрибан Алиевой, позволили предоставлять 159 услуг в социальных сферах из «единого окна» прозрачным, гибким и отвечающим удовлетворению граждан. За прошедший период услугами DOST воспользовались до 2 миллионов граждан.
Было подчеркнуто, что концепция DOST высоко ценится на международном уровне и удостоена специальных премий, а также поощряется ее применение в других странах. В настоящее время отмечено, что ряд стран заинтересованы в применении практики DOST.
Алексей Оверчук, ознакомившийся с услугами, предоставляемыми населению в центре, поделился хорошими впечатлениями от опыта работы DOST.
За последние годы также сообщалось о достижениях в направлении электронизации государственных социальных услуг в нашей стране, новых цифровых социальных проектах, включенных в число передовых практик международных организаций.