Tacikistan nümayəndə heyəti DOST Mərkəzində olub
Tacikistan Respublikasının əmək, miqrasiya və məşğulluq nazirinin müavini Kiyomiddin Davlatzodanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti DOST Agentliyində olublar.
Daha sonra nümayəndə heyəti ilə geniş tərkibli görüş keçirilib. Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov qonaqları salamlayıb. DOST konsepsiyası barədə qonaqlara məlumat verib. O qeyd edib ki, dövlət sosial xidmətlərində vətəndaş məmnunluğuna imkan yaradan DOST konsepsiyası Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsüdür və Prezident İlham Əliyevin fərmanı ilə yaradılıb.
“DOST konsepsiyası 159 sosial xidmətin “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş məmnunluğuna uyğun təqdim olunmasına imkan verir”, - deyə o əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, DOST mərkəzlərində şəhid ailələri üzvləri, müharibə ilə əlaqədar xəsarət almış hərbi qulluqçular və müharibə əlillərindən ibarət şəxslərə də xidmətlər göstərilir. Vahid əlaqələndirmə mərkəzlərində göstərilən bu xidmətlərdən indiyədək 300 mindən çox şəxs yararlanıb. Fərid Məmmədov qeyd edib ki, bu mərkəzlərdə əmək, məşğulluq, sosial müdafiə, tibbi-sosial ekspertiza və reabilitasiya, müalicə, müayinə və s. üzrə xidmətlər təqdim edilir.
İdarə Heyətinin sədri onu da bildirib ki, yaxın vaxtlarda Moldova Respublikasında DOST modelinin tətbiqinə başlanılacaq. O, hazırda Özbəkistanla təcrübə mübadiləsinin aparıldığını və DOST Agentliyi olaraq Tacikistan Respublikası ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, görüş Tacikistan nümayəndə heyətinin 26 fevral – 1 mart tarixlərində Dünya Bankının xətti ilə ölkəmizə səfəri çərçivəsində baş tutub.

Делегация во главе с заместителем министра труда, миграции и занятости Республики Таджикистан Киёмиддином Давлатзода посетила Агентство DOST.
Гости сначала ознакомились с услугами, оказываемыми населению в Бакинском центре DOST №1.
Позже состоялась встреча с делегацией в широком составе. Гостей поприветствовал председатель правления агентства Фарид Мамедов. Он рассказал гостям о концепции DOST. Он отметил, что концепция, обеспечивающая удовлетворение граждан в государственных социальных услугах, была инициативой первого вице-президента Мехрибан Алиевой и создана по указу президента Ильхама Алиева.
"Концепция DOST позволяет предоставлять 159 социальных услуг из единого окна, оперативно, прозрачно, в соответствии с удовлетворенностью граждан", - добавил он.
По его словам, центры DOST также оказывают услуги членам семей шехидов, военнослужащим, пострадавшим на войне, и людям, получившие инвалидность в следствии войны. На сегодняшний день услугами единых координационных центров воспользовались более 300 тысяч человек. Фарид Мамедов отметил, что в этих центрах предоставляются услуги в сфере труда, занятости, социальной защиты, медико-социальной экспертизы и реабилитации, лечения, обследования и т. д.
Председатель правления также сообщил, что в ближайшем будущем модель DOST будет внедрена в Республике Молдова. Он подчеркнул, что в настоящее время проводится обмен опытом с Узбекистаном и что они, как агентство DOST заинтересованы в сотрудничестве с Республикой Таджикистан.
Отметим, что встреча состоялась в рамках визита таджикской делегации в нашу страну 26 февраля – 1 марта по линии Всемирного банка.