DOST Agentliyində ölkəmizdə səfərdə olan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) İslam Ölkələrinin Statistik, İqtisadi və Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzinin (SESRIC) Baş direktoru xanım Zehra Zümrüd Selçukun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
Görüşdə DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov DOST konsepsiyası barədə qonaqlara məlumat verib. Bildirilib ki, DOST mərkəzlərində əmək və məşğulluq, sosial təminat, ünvanlı dövlət sosial yardımı, əlillik və reabilitasiya, pensiya, sosial sığorta və s. üzrə 160 növ xidmət göstərilir. DOST konsepsiyasının dünyanın qabaqcıl təcrübələri sırasına daxil edildiyi, beynəlxalq müstəvidə uğurlar qazandığı qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
Qonağa DOST İndeks - sosial sahədə fəaliyyət göstərən xidmət mərkəzlərinin keyfiyyətinin monitorinq və qiymətləndirilməsi aləti ilə bağlı da ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, DOST İndeks sosial sahədə xidmətin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsinə yönəlmiş dünyada yeganə kompleks qiymətləndirmə alətidir.
Zehra Zümrüd Selçuk DOST modeli ilə bağlı müsbət fikirlərini ifadə edib. O, rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Görüşdə DOST Agentliyi ilə SESRIC arasında gələcək əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra nümayəndə heyəti üçün DOST konsepsiyası və əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində yaradılmış elektron sistemlərə, rəqəmsal xidmətlərə dair təqdimatlar edilib.

Представительная делегация Организации Исламского Сотрудничества в агентстве DOST
В агентстве DOST прошла встреча с делегацией во главе с Зехрой Зюмрют Сельчук, Генеральным директором Центра статистических, экономических и социальных исследований и обучения стран Исламской Организации Сотрудничества (ИОС).
На встрече председатель Наблюдательного совета агентства DOST Фарид Мамедов ознакомил гостей с концепцией DOST. Он отметил, что в центрах DOST предоставляется 160 видов услуг в области труда и занятости, социальной защиты, адресной государственной социальной помощи, инвалидности и реабилитации, пенсий, социального страхования и др. Было подчеркнуто для гостей, что концепция DOST входит в число передового мирового опыта и добилась успехов на международной арене.
Гостям также была предоставлена подробная информация о DOST Индексе — инструменте мониторинга и оценки качества центров обслуживания, работающих в социальной сфере. Было отмечено, что DOST Индекс является единственным комплексным инструментом оценки качества услуг в социальной сфере в мире.
Зехра Зюмрют Сельчук выразила свои положительные мнения о модели DOST. Она также поделилась информацией о деятельности возглавляемой ею организации. На встрече состоялся обмен мнениями о будущем сотрудничестве между агентством DOST и SESRIC.