“DanceAbility” Azərbaycan Sosial Müəssisəsinin inklüziv performansı və əl velosipedlərinin təqdim edildiyi bölmə ilə tanışlıq olub.
Bakıda keçirilən COP29 çərçivəsində “İnklüzivlik Günü” ilə bağlı ilk tədbir olaraq Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi tərəfindən təqdim olunan sərgiyə baxış olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev və Türkiyənin əmək və sosial müdafiə nazirinin müavini Lütfihak Alpkan Mərkəzin və “DOST Evi” filialının benefisiarları və təlimçilərinin ümumilikdə 50-dən çox əl işi ilə tanış olublar.
“DanceAbility” Azərbaycan Sosial Müəssisəsinin “Nə Qədər Kifayətdir?” inklüziv performansının da təqdimatı olub.
Müyəssərliyi təmin etmək məqsədilə keçirilən bu unikal performans altyazı və audio təsvirlə təqdim edilib. Qeyd edək ki, performansda çıxış edən əlilliyi olan və olmayan şəxslər tərəfindən keçirilən panel müzakirələrində isə işarət dili tərcüməsi təmin olunmuşdu.
Azərbaycan Əlil Velosipedçilərə Dəstək İctimai Birliyi tərəfindən COP29 tədbirinə
inklüziv töhfə olaraq və hər kəsi inklüziv idman vasitəsilə bir araya gətirmək üçün əl velosipedlərinin təqdim edildiyi bölməyə də baxış olub.
İctimai Birliyin sədri Amid Həsənquliyev məlumat verərək “Əl Velosipedi Hər Kəs Üçün” şüarına əsaslanan bu tədbirin inklüziv cəmiyyətin qurulmasına dəstək məqsədi daşıdığını vurğulayıb.

В Баку, в день инклюзивности, в рамках COP29 прошла первая презентация, организованная Центром инклюзивного развития и творчества "DOST", который находится в ведении Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджана. В ходе мероприятия была проведена экскурсия по выставке, на которой были представлены работы более 50 человек — получателей услуг и тренеров Центра и филиала "DOST Evi".
Министр труда и социальной защиты населения Азербайджана Сахил Бабаев и заместитель министра труда и социальной защиты Турции Лютфиак Алпкан ознакомились с экспонатами, в том числе с работами ручного труда. Также состоялась презентация инклюзивного перформанса "Насколько достаточно?", организованного социальной инициативой "DanceAbility" Азербайджан.
С целью обеспечения доступности этот уникальный перформанс был представлен с субтитрами и аудиодескрипцией. Важно отметить, что на панели обсуждений, в которой участвовали как люди с инвалидностью, так и без, обеспечивался перевод на жестовый язык.
В рамках мероприятия COP29 также была представлена секция с участием велосипедов для людей с инвалидностью, организованная Общественным объединением «Поддержка инвалидов-велосипедистов Азербайджана», которое внесло инклюзивный вклад в мероприятие, объединив всех через инклюзивный спорт.
Председатель Общественного объединения Амид Хасанкулиев отметил, что эта инициатива, основанная на лозунге «Велосипед для всех», направлена на поддержку создания инклюзивного общества.