Türkiyənin əmək və sosial müdafiə nazirinin müavini Lütfihak Alpkan DOST mərkəzi ilə tanış olub
Azərbaycanla Türkiyə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, əmək və sosial müdafiə sahəsində əməkdaşlıq da daim genişlənir. Bu fikir COP29 tədbirində iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin əmək və sosial müdafiə nazirinin müavini Lütfihak Alpkanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə 1 saylı Bakı DOST Mərkəzində keçirilən görüşdə vurğulanıb.
Nümayəndə heyəti Mərkəzdə əhaliyə göstərilən xidmətlərlə tanış edilib. Qonaqlara DOST Konsepsiyasının innovativ üstünlükləri və beynəlxalq nailiyyətləri barədə məlumat verilib.
Keçirilən görüşdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev Azərbaycan və Türkiyə dövlət başçılarının birgə səyləri nəticəsində qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini vurğulayıb.  Regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurla davam etdirilən əlaqələrimizin əmək və sosial müdafiə sahəsini də əhatə etdiyi qeyd edilib.
Ötən dövrdə Azərbaycan və Türkiyə arasında əmək və sosial müdafiə sahəsində əməkdaşlığın genişlənməsinə xidmət edən 8 sənədin imzalandığı, bu sahədə ikitərəfli əlaqələrin getdikcə genişləndiyi, fəal təcrübə mübadilələrinin aparıldığı diqqətə çatdırılıb.
Bakıda keçirilən COP29 tədbiri çərçivəsində yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçidlə bağlı yaşıl iş yerləri və bacarıqların inkişaf etdirilməsinə dair müxtəlif ölkələrin, beynəlxalq təşkilatların yüksək səviyyəli rəsmilərinin iştirakı ilə aparılan müzakirələrin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycanda əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahələrində aparılan islahatlar barədə məlumat verilib. L.Alpkan iki ölkə arasında yüksək səviyyədə olan münasibətlərin sosial sahədə də uğurla davam etməsinin məmnunluq doğurduğunu bildirib.

Заместитель министра труда и социальной защиты Турции Лютфихак Алпкан ознакомился с Центром DOST
Сотрудничество между Азербайджаном и Турцией, как и в других областях, постоянно расширяется в сфере труда и социальной защиты. Эта мысль была подчеркнута на встрече с делегацией, возглавляемой заместителем министра труда и социальной защиты Турции Лютфихаком Алпканом, которая состоялась в Бакинском центре DOST № 1 в рамках их визита для участия в мероприятии COP29.
Делегация ознакомилась с услугами, предоставляемыми Центром. Гостям была представлена информация о инновационных преимуществах концепции DOST и международных достижениях в этой области.
На встрече заместитель министра труда и социальной защиты населения Азербайджана Анар Алиев отметил, что благодаря совместным усилиям президентов Азербайджана и Турции отношения между нашими странами были подняты до уровня стратегического партнёрства. Также было подчеркнуто, что успешное развитие связей в рамках региональных и международных организаций охватывает сферу труда и социальной защиты.
Было отмечено, что в последние годы было подписано 8 документов, способствующих расширению сотрудничества между Азербайджаном и Турцией в данной области, а также активному обмену опытом и развитию двусторонних отношений в этой сфере.
Подчеркнута важность обсуждений, проведённых в рамках мероприятия COP29 в Баку, по вопросам справедливого перехода к зелёной экономике, развития "зелёных" рабочих мест и навыков с участием высокопоставленных представителей различных стран и международных организаций.
Была представлена информация о реформах, проводимых в Азербайджане в области труда, занятости и социальной защиты. Л. Алпкан выразил удовлетворение успешным продолжением высокоуровневых отношений между двумя странами в социальной сфере.